ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه آموزش پیشگیری و کنترل دیابت شمارش کربوهیدراتها چیست؟
کنترل دیابت با شمارش کربوهیدرات

شمارش کربوهیدراتها چیست؟

شمارش کربوهیدراتها چیست؟

حتما تابحال خیلی شنیده اید که بهترین راه کنترل دیابت شمارش کربوهیدراتها است . کربوهیدراتها بخشی از غذایی هست که روزانه می خوریم و از آن انرژی می گیریم . سه بخش از غذایی که می خوریم در واقع انرژی بدن ما را تامین می کنند.

 کربوهیدراتها ، چربی ها ، پروتیین ها . ولی بخش مهم برای دیابتی ها کربوهیدراتها هستند. چرا که در عرض دو ساعت تبدیل به قند می شوند و انرژی آنی بدن محسوب می شوند. به همین دلیل شما وقتی گرسنه می شوید با خوردن گوشت یا چربی هنوز احساس گرسنگی با شما است و تنها کربوهیدراتها می توانند شما را نجات بدهند.

کربوهیدراتهای ساده و پیچیده تفاوت در سرعت هضم و جذب دارند ولی همه در نهایت به قند ساده تبدیل می شوند و در داخل خون جاری هستند و وظیفه انسولین هست که آنها را از خون برداشته و به سلولها برساند تا ما انرژی داشته باشیم . حال برای اینکه بدانیم چه مقدار انسولین برای چه مقدار کربوهیدرات مضرفی لازم است تا قند ما نوسان نداشته باشد ، باید با موضوعاتی چون کرب فکتور و فاکتور اصلاحی انسولین و …. آشنا شویم که در بخش های بعدی به آن می پردازیم. شمارش کربوهیدرات در واقع شمردن کربوهیدراتهایی هست که می خوریم. ولی باید بدانیم هر چیزی چقدر کربوهیدرات دارد.

برای مثال گوشتها هیچ کربوهیدراتی ندارند. تقریبا پنجاه درصد نان کربوهیدرات است . ۳۰ درصد برنج پخته و ماکارونی کربوهیدرات است . میوه ها از ۵ الی ۲۰ درصد در انواع مختلف کربوهیدرات دارند. باید دیابتی بداند در وعده اش چند گرم کربوهیدرات است. دیابتی از هر نوعی باشد فرق نمی کند و مهمترین موضوع آن شمارش کربوهیدراتهاست.

کربوهیدراتهای ساده مثلا در میوه ها سریعا جذب می شود و می شود در زمان افت قند از آنها استفاده کرد ولی کربوهیدراتهایی مثل نشاسته مخصوصا در مورد ماکارونی دیرهضم است و حتی باید انسولین سریع الاثر قلمی آن را در دو وعده تزریق کرد.

جدیدترین مقاله ها :  کافئین خطر مرگ را در زنان دیابتی کاهش می دهد

مصرف چربی زیاد در کنار کربوهیدرات باعث به تعویق افتادن هضم کربوهیدرات می شود و تقریبا کنترل از دست دیابتی در می رود. با بودن در انجمن مجازی دیابت و معرفی آن به دوستان ، در کنار هم به زودی دیابت را در کنترل خود خواهیم گرفت و همچنین جلوی ابتلای افراد چاق و مستعد به این بیماری را خواهیم گرفت. با آموزش درست می شود درست زندگی کرد.

گروه انجمن مجازی دیابت گروهی متشکل از افراد دیابتی تحصیل کرده در رشته های مختلف ، دغدغه این را دارند که تمام دیابتی ها بتوانند از عوارض دیابت به دور بمانند . پس همه با هم و با کمک هم به این هدف خواهیم رسید.

ارسال نظر برای " شمارش کربوهیدراتها چیست؟ "
  1. سامره گفت:

    لطفا ب زيون ساده تر خيلي ساده تر توضيح دهيد تا همه قشر ديابتي متوجه شن ممنون

دیدگاه شما

*

code