ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۲۹ فروردین , ۱۳۹۸
خانه تغدیه و تناسب اندام شاخص و بار گلیسیمی چیست ؟
دو شاخص مهم

شاخص و بار گلیسیمی چیست ؟

شاخص و بار گلیسیمی چیست ؟

GI شاخص گلیسیمی چیست؟ این شاخص نشان دهنده سرعت تبدیل کربوهیدرات به قند در بدن است و نشان می دهد که مقدار کربوهیدرات در غذای خاص با شاخص GI مخصوص چقدر سریع می تواند به قند تبدیل شده و قند خون را بالاتر ببرد که این برای دیابتی ها شاخص بسیار مهمی می باشد.

غذاهای با GI بالا ( بالاتر از ۷۰ ) بسیار سریع به قند تبدیل می شوند که دیابتی ها باید سعی کنند از چنین غذاهایی اجتناب کنند. غذاهای با GI پایین (پایین تر از ۵۵) با سرعت خیلی کم به قند تبدیل می شوند که گزینه مناسبی برای دیابتی ها است.

GL بار گلیسیمی چیست؟

با توجه به اینکه ممکن است در دو نوع غذای مختلف شاخص گلیسمی برابر باشد ( یعنی با سرعت برابری به قند تبدیل شوند ) ولی کربوهیدرات یکی بسیار بالاتر از آن یکی باشد . شاخص جدیدی به نام بار گلیسیمی تعریف شده که حاصلضرب شاخص گلیسمی یک غذا در کربوهیدرات موجود در صد گرم از آن غذا است. رقم نشان دهنده ی بار گلیسمی هر چه پایین تر باشد گزینه مناسبی برای دیابتی می باشد. برای مثال شاخص گلیسمی شکلات و هویج یکسان است یعنی سرعت تبدیل شدن به قند در هر دو یکسان است ولی کربوهیدرات شکلات بسیار بیشتر از هویج است که برای مشخص شدن این تفاوت بهتر از بار گلیسمی استفاده کرد .
فواید استفاده از غذاهای با شاخص و بار گلیسمی پایین :
باعث سیری بلند مدت بعد از خوردن وعده می شود
در دیابتی های نوع دو بدن به انسولین کمتری نیاز خواهد داشت
در دیابتی های نوع یک ساده تر می شود کنترل قند را در دست داشت .

جدیدترین مقاله ها :  9 نشانه مبنی بر اینکه به اندازه ی کافی غذا نمی خورید
ارسال نظر برای " شاخص و بار گلیسیمی چیست ؟ "

دیدگاه شما

*

code