ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه آموزش پیشگیری و کنترل دیابت فاکتور اصلاحی انسولین چیست ؟
دیابتی ها بخوانند

فاکتور اصلاحی انسولین چیست ؟

فاکتور اصلاحی انسولین چیست ؟

همانطور که می دانید هر نوع غذایی که می خوریم بخشی از آن که کربوهیدرات است تبدیل به قند شده و وارد خون می شود و با کمک انسولین از آنجا خود را به سلولها می رساند تا سلولهای بدن از قند خون به عنوان تغذیه استفاده بکنند و به حیات خود ادامه دهند و در نتیجه ی آن ما به حیات خود ادامه دهیم. اما به دلایل بسیار قند خون یک دیابتی در ساعات مختلف می تواند نوسان داشته باشد که هدف ما از این آموزش جلوگیری از این نوسان است .

در حقیقت نوسان قند خون باعث بروز عوارض مختلف دیابت می شود . مهمترین زمانی که مهم است ما قند خون خود را چک کنیم قبل از غذا است . چون می خواهیم یک مقداری قند خون را وارد خون کنیم و می خواهیم بدانیم که چقدر باید انسولین تزریق کنیم ؟

در هر صورت خون مجاز است که تا مقدار قند خون را در خود داشته باشد ولی ما نباید اجازه بدهیم که قند خون بیشتری در خون انباشته شود زیرا که به ارگانهای بسیاری از بدن ضربه های ناگواری خواهد زد. برای مثال وقتی قند خون خود را قبل از وعده صبحانه چک می کنیم و میبینیم که قند خون ۱۸۰ هست و می خواهیم ۸۰ گرم کرب (کربوهیدرات) مصرف کنیم ، چقدر باید تزریق کنیم ؟ بر اساس چه فاکتورهایی مقدار تزریقی ما محاسبه می شود؟

در حقیقت تزریق انسولین برای غذایی مصرفی بر اساس کرب فکتور وعده است . که برای افراد مختلف در وعده های مختلف متفاوت است. ولی بحثی که در اینجا می خواهیم در موردش حرف بزنیم فاکتور اصلاحی انسولین است. این فاکتور زمانی کاربرد دارد که قبل از غذا قند خون بالاتر از ۱۳۰ داریم و یا اینکه بعد از تمام شدن اثر انسولین سریع الاثر غذا قند ما هنوز بالا است و می خواهیم برای قند خون موجود در خون انسولین تزریق کنیم .

می شود گفت که کرب فکتور برای قندی که از طریق کربوهیدرات غذا قرار است وارد خون شود تزریق شود . ولی فاکتور اصلاحی انسولین برای قندی که در خون موجود است.

فاکتور اصلاحی انسولین در وعده صبحانه یک دیابتی ، یعنی اینکه با یک واحد انسولین سریع الاثر تا اتمام اثرش چند میلیگرم بر دسی لیتر ( عدد نمایشی روی دستگاه قند خون) قند خون شما پایین تر می آید. مثلا اگر فاکتور اصلاحی انسولین شخصی در وعده صبحانه ۲۰ باشد و قند قبل از صبحانه اش ۱۸۰ باشد به غیر از انسولینی که برای کربوهیدرات غذا قرار است تزریق شود باید ۴ واحد انسولین اضافه تر تزریق شود .
بسته به اینکه قند خون قبل از غذا چقدر بالاتر نسبت به ۱۳۰ است باید بین تزریق انسولین و خوردن غذا مدت زمانی صبر کنیم . اگر انسولین قلمی استفاده می کنین در حالت عادی باید ۱۵ دقیقه صبر کنین. شاید در تبلیغات انسولینها گفته می شود که حتی می توان بعد از مصرف غذا تزریق کرد ولی روش درست آن فاصله زمانی ۱۵ دقیقه ای است مخصصا در وعده صبحانه .

جدیدترین مقاله ها :  یک روش نوآورانه برای درمان دیابت نوع 2 با پچ میکرونیدل

اینکه فاکتور اصلاحی انسولین شما در وعده های مختلف چند است باید آموزش ببینین و برا اساس گفته ی مددیار خود در ساعتهای خاص قند خون خود را تست کنین تا بتوانیم به اعدادی که می خواهیم برسیم .

ارسال نظر برای " فاکتور اصلاحی انسولین چیست ؟ "

دیدگاه شما

*

code