ads_developerspro
امروز :‌ دوشنبه, ۲۷ اسفند , ۱۳۹۷
خانه آموزش پیشگیری و کنترل دیابت چه زمانی ورزش برای دیابتی مضر است ؟
ورزش مضر برای دیابتی !

چه زمانی ورزش برای دیابتی مضر است ؟

چه زمانی ورزش برای دیابتی مضر است ؟

آنکه یک دیابتی باید بداند این است که چه زمانی می تواند بدون دغدغه ورزش کند . اگر بخواهیم در دو بخش ورزش را تقسیم بندی کنیم می توان گفت ورزش هوازی و ورزش بی هوازی. ورزش هوازی ورزشهایی با شدت متوسط هستند که از چربی به عنوان کالری برای سوزاندن استفاده می کنند و زمان طولانی انجام می شود.. ورزشهایی مثل پیاده روی ورزش هوازی است.

ورزش بی هوازی در حقیقتی نوعی ورزش هست که شدت آن بالا است و تپش قلب در حین ورزش بی هوازی بالاست و به دلیل اینکه انرژی مورد نظر آن باید سریع تامین شود به بدن اجازه نمی دهد که از چربی به عنوان کالری برای سوزاندن استفاده کند بلکه از قند خون استفاده می کند و بعد از تمام شدن قند خون از ذخیره ی قند استفاده می کند.

این نوع ورزش ها باعث سلامت قلب می شود و گردش خون را در تمام رگهای خونی به جریان می اندازد که این موضوع برای دیابتی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پای یک دیابتی به دلیل اینکه گردش خون در آن بعد از چندین سال بسیار کند می شود ممکن است به عوارض شدید دچار شود و البته برای جلوگیری از این نوع عوارض می توان روزی ۷ دقیقه ورزش بی هوازی انجام داد. ورزشهای بی هوازی نیازی به هیچ ابزاری خاصی ندارد و شما می تواند با هفت دقیقه دویدن در جا که این هفت دقیقه می تواند در ۱۲ دوره ۳۰ ثانیه ای دویدن در جا و در بین آنها ۱۰ ثانیه استراحت انجام شود. می توانید به جای دویدن طناب بزنید و یا هر حرکت دیگری که می توانید انجام بدهید مهمترین بخش این نوع ورزش شدت آن و زمان آن است . شدت ورزشهای بی هوازی بالاست و زمان آن می تواند تا ۱۵ دقیقه باشد.

اگر قصد انجام ورزشهای با شدت پایین یا متوسط دارین شاید تجربه کرده باشید که اگر قند شما زیر ۱۸۰ و یا زیر ۱۵۰ و البته بالای ۱۱۰ باشد بعد از تمام شدن ورزش می بینین که تفاوت چندانی نکرده است ولی اگر ورزشهای بی هوازی انجام می دهید به همان دلیل که ذکر شد که نیاز به قند خون دارد دو حالت می تواند اتفاق بیفتد اگر انسولین مورد نیاز در بدن باشد و شدت ورزش بالا باشد قند شما تفاوت چندانی نمی کند ولی اگر انسولین زیاد باشد و یا شدت هم بسیار بالا باشد احتمال افت است اگر قند شما نزدیک به نرمال بوده است . و اگر انسولین به مقدار کافی نباشد و شما ورزش شدیدی انجام دهید احتمال ریخته شدن قند از ذخیره ی قند است و به دلیل ناکافی بودن انسولین پایه ی بدن ممکن است قند بالاتر رود.

جدیدترین مقاله ها :  کشف مربوط به تشخیص زودهنگام پیش دیابت

آموزشهای مورد نیاز در مورد کرب فکتور ، فاکتور اصلاحی انسولین ، پدیده ی صبحگاهی ، دوز صحیح انسولین پایه و خیلی موارد دیگر برای این است که شما در وضعیت های مختلف بتوانید قندتان را در محدوده ی نرمال نگه دارید تا از عوارض آن به دور باشید.

چیزی که واضح است این است که زمانی که قند شما بالای ۲۵۰(حتی ۲۳۰) است نباید ورزش کرد مگر اینکه زمان اوج اثر انسولین باشد که این خود نیاز به دانش های بسیاری دارد که مددیار شما را از آنها آگاه می سازد . ولی بالای ۲۵۰( حتی ۲۳۰) بودن قند معنی این دارد که انسولین کافی در بدن نیست و اگر ورزش کنین باز هم بدن نیاز به قند خواهد داشت و بدن خبر ندارد که قند در داخل خون موجود است و مشکل نبود انسولین است و به همین دلیل دستور می دهد که از ذخیره کبد ، قند وارد خون شود واین خود باعث می شود قند بالاتر رود و شما شوکه شوید .

پس بدانید اطلاعات کافی در مورد دیابت و ورزش نجات دهنده ی شما خواهد بود.

ارسال نظر برای " چه زمانی ورزش برای دیابتی مضر است ؟ "

دیدگاه شما

*

code