ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت چه کساني در معرض ديابت هستند؟
تهديد ديابت از 40 سالگي

چه کساني در معرض ديابت هستند؟

چه کساني در معرض ديابت هستند؟

اين سوال را خيلي‌ها مي‌پرسند. شايد بهتر باشد بدانيد که تمام افراد بالاي 40 سال در معرض خطر ابتلا به ديابت نوع2 هستند و بايد هر 3 سال يك‌بار تحت آزمايش قند خون قرار بگيرند.

به گزارش دیبی گرام،آن دسته از افراد دچار اضافه وزن كه حداقل يكي از شرايط زير را داشته باشند نيز در معرض ابتلا به ديابت نوع۲ هستند و انجام آزمايشات مكرر قند خون در آ‌نها بايد در سنين زير ۴۰ سال يا با فواصل كوتاه‌تر (هر ۱ تا ۲ سال) انجام شود.

 

اين شريط عبارتند از:

وجود سابقه ابتلا به ديابت در بستگان درجه اول، سابقه ابتلاي فرد به ديابت پنهان (مرحله پيش از ديابت سابقه ابتلا به ديابت بارداري، افرادي كه بي تحرك هستند، سابقه تولد نوزاد با وزن بيشتر از ۴ كيلوگرم يا تولد نوزاد با ناهنجاري‌هاي مادرزادي، بالا بودن فشارخون (فشارخون ماكزيمم بيشتر از ۱۴۰ و يا مينيمم بيشتر از ۹۰ ميلي‌متر جيوه)، وجود اختلالات چربي خون يعني تري‌گليسريد بالاتر از ۲۵۰ و يا كلسترول با دانسيته كم (HDL) كمتر از ۳۵ ميلي‌گرم در دسي‌ليتر، سابقه ابتلا به كيست‌هاي متعدد تخمدان در دختر خانم‌ها و يا بيماري‌هاي قلبي‌عروقي (تنگي رگ‌هاي قلب، انفاركتوس قلبي يا سكته مغزي)

و اما شايد بپرسيد با اين اوصاف آيا ديابت قابل پيشگيري است؟

 

در مورد ديابت نوع۱ با وجودي كه تحقيقات زيادي در مورد روش‌هاي مختلف پيشگيري از آن در حال انجام است.

ولي هنوز راه حل قطعي براي پيشگيري از آن به دست نيامده است.

اما در مورد ديابت نوع۲ تحقيقات به روشني نشان داده‌ كه رعايت تغذيه صحيح و كاهش وزن به ميزان ۵ تا ۷ درصد وزن فعلي و نيز انجام مرتب فعاليت ورزشي (۱۵۰ دقيقه در طول هفته) در پيشگيري از ابتلاي به ديابت در افراد در معرض خطر بسيار موثر است.

جدیدترین مقاله ها :  کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با مصرف پروتئین های گیاهی

پس حتما درك مي‌كنيد كه كاهش وزن در افراد ديابتي چاق يا دچار اضافه وزن (ديابت نوع۲) چه اهميتي دارد چون در ديابت نوع۲ انسولين نمي‌تواند وظيفه خود در بدن را به درستي انجام دهد و در واقع يك حالت مقاومت به انسولين در بدن وجود دارد.

مهم‌ترين عامل اين افزايش مقاومت، چربي‌هاي اضافي بدن هستند بنابراين با رعايت رژيم غذايي و فعاليت ورزشي منظم كه هر دو به كاهش وزن و كمتر شدن چربي‌هاي اضافي بدن منجر مي‌شوند، مي‌توان مقاومت به انسولين را كاهش داد و به اين وسيله قند خون را بهتر كنترل كرد.

اهميت كاهش وزن در ديابتي‌هاي نوع۲ به حدي است كه مي‌تواند در مواقعي كه قند خون بالا نيست به تنهايي و بدون مصرف دارو قند خون را به حد طبيعي برساند حتي در مواقعي كه به طور هم زمان دارو نيز مصرف مي‌شود، كاهش وزن، اثر بخشي داروها را به نحو موثري بيشتر مي‌كند.

ارسال نظر برای " چه کساني در معرض ديابت هستند؟ "

دیدگاه شما

*

code