ads_developerspro
امروز :‌ چهارشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه دیابت ارتباط رژیم غذایی غربی با آسیب عروقی و پیش دیابت

ارتباط رژیم غذایی غربی با آسیب عروقی و پیش دیابت

ارتباط رژیم غذایی غربی با آسیب عروقی و پیش دیابت

 با افزایش شیوع چاقی در جهان بسیاری از محققان تلاش کرده‌اند ارتباط دیابت و بیماریهای قلبی عروقی را با رژیم‌های غذایی غربی "western diet" که حاوی مقادیر زیادی قند تصفیه شده و چربی می باشد، بررسی کنند. تحقیقات نشان داده است که این نوع رژیم سبب سندرم متابولیک (پیش دیابت) در موشهای صحرایی نر می‌شود. مطالعه ی اخیر گروه NYITCOM ثابت کرده است که یک رژیم غذایی غربی می‌تواند نتایجی به همان اندازه‌ ناامید کننده در زنان- جمعیتی که دارای  هورمونهای محافظتی در برابر بیماریهای قلبی عروقی هستند – به بار آورد.

به گزارش دیبی گرام،آیا قرار گرفتن در معرض رژیم غذایی آمریکایی برای مدت کوتاه خطر ابتلا به دیابت و بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می‌دهد؟

 

حال محققان موسسه‌ی تکنولوژی کالج پزشکی پوکی استخوان نیویورک (NYITCOM)،در تحقیقات اخیر خود که بودجه ی آن توسط انجمن قلب آمریکا تامین شده بود، شواهد قانع کننده‌ای در حمایت از این فرضیه بدست آورده اند.

 با افزایش شیوع چاقی در جهان بسیاری از محققان تلاش کرده‌اند ارتباط دیابت و بیماریهای قلبی عروقی را با رژیم‌های غذایی غربی “western diet که حاوی مقادیر زیادی قند تصفیه شده و چربی می باشد، بررسی کنند.

تحقیقات نشان داده است که این نوع رژیم سبب سندرم متابولیک (پیش دیابت) در موشهای صحرایی نر می‌شود. مطالعه ی اخیر گروه NYITCOM ثابت کرده است که یک رژیم غذایی غربی می‌تواند نتایجی به همان اندازه‌ ناامید کننده در زنان- جمعیتی که دارای  هورمونهای محافظتی در برابر بیماریهای قلبی عروقی هستند – به بار آورد.

دکتر Sepulveda استادیار پزشکی در NYITCOM و بنجامین کرامر دانشجوی سال چهارم پزشکی، به مدت ۵ ماه موشها را با یک مکمل غذایی که حاوی موادی مشابه با رژیم غذایی معمول آمریکایی بود، تغذیه کردند.

ظاهرا،‌ طعم و عطر غذای موشها بسیار شبیه به سیب زمینی سرخ کرده بود.

 

به دنبال این مواجهه‌ی کوتاه مدت، محققان کشف کردند که عروق خونی موشهای صحرایی تخریب شده و فشارخون آنها افزایش می یابد- علایمی که در میان افراد دیابتی شایع است-، با کمال تعجب چربی شکمی(یک عامل خطر برای دیابت نوع ۲) در این موشهای صحرایی، در مقایسه با موشهای کنترل، ۴ برابر بیشتر بود.

جدیدترین مقاله ها :  تشدید عوارض دیابت در زنان با مصرف دخانیات

 شاید نگران کننده‌ترین موضوع این باشد که در موشهای صحرایی ماده در حالیکه عروق خونی تخریب شده و فشارخون بوضوح افزایش یافته بود، اما از نظر ظاهری آنها چاق نبودند.

همچنین هنوز نشانه‌هایی از علایم هشدار دهنده‌ی دیابت از قبیل افزایش قندخون(>125mg/dL) و هموگلوبین A1c(>6.4%)در آنها ظاهر نشده بود.

محققان اثرات منفی رژیم غذایی غربی را در میان جوندگان ماده تایید کردند، همچنین نشان دادند که پیش دیابت می‌تواند از مدتها پیش از غیر طیبعی شدن  بیومارکرهای سنتی، ایجاد شود.

محققان می‌گویند: یافته‌های ما نشان می‌دهد که تغذیه‌ی کوتاه مدت با رژیم غذایی غربی می‌تواند خیلی پیش از ظهور نشانه‌های رایج دیابت، افراد را در معرض خطر آسیب‌های عروقی قرار دهد.

 

این موضوع توضیح می‌دهد که چرا بسیاری از افراد مبتلا به دیابت با وجود کنترل موفق قند خون خود، هنوز هم بیماریهای قلبی عروقی نظیر فشارخون بالا را، حتی با وجود مصرف دارو، تجربه می‌کنند. تحقیقات دکتر Carrillo-Sepulveda نشان داد که رژیم غذایی غربی ممکن است سبب تغییرات دائمی در پروتئین‌های عروقی شود.

بنجامین کرامر خاطر نشان کرد که این مطالعه ارزش آموزش پزشکی استئوپاتیک را تقویت می‌کند زیرا پزشکان باید بجای درمان ساده‌ی بیماری، به بررسی عواقب کلی بیماری و تأثیر آن بر مراقتبها و شیوه‌ی زندگی بیمار بپردازند.

کرامر می‌گوید: این تحقیق به ما یادآوری می‌کند که تمرکز صرف بر روی یک جنبه از بیماری به ما داستان کامل سلامت فرد را بازگو نمی‌کند، بدون وجود بیومارکرهای سنتی، هنوز علایم متعددی وجود دارند که نشاندهنده‌ی شروع پیش دیابت هستند و اگر ما تنها به دنبال علایم متعارف باشیم، ممکن است در تشخیص صحیح بیماری ناموفق عمل کنیم.

جدیدترین مقاله ها :  شنبلیله گیاهی مفید برای دیابتی‌ها

کرامر یادآوری نمود که پزشکان باید به محیط فرهنگی بیمار برای درمان جامع و کامل او توجه کنند، ترجمه‌ی نتایج این تحقیق اینست که مشکل از غذایی منشاء می‌گیرد که بیماران مصرف می‌کنند.

ما می‌توانیم با آموزش و تشویق آنها به انتخاب غذاهای سالم تر نقشی مهم  در پیشگیری از ابتلا به دیابت بازی می‌کنیم.

دکتر Carrillo-Sepulveda در ادامه‌ی تحقیقات خود قصد دارد به بررسی فرضیه‌ی شناخته شده ی “حافظه متابولیکی” بپردازد. این فرضیه  می‌گوید:

علیرغم تغییر عادات غذایی به عادات غذایی سالم و انجام فعالیت بدنی در مراحل بعدی زندگی، قرار گرفتن در معرض رژیم غذایی غربی در سنین جوانی ممکن است  بر استعداد فرد برای ابتلا به دیابت تأثیر گذارد.

 منبع :www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171031111454.htm

ارسال نظر برای " ارتباط رژیم غذایی غربی با آسیب عروقی و پیش دیابت "

دیدگاه شما

*

code