ads_developerspro
امروز :‌ چهارشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه دیابت آسیب کلیوی در مبتلایان به دیابت نوع ۱
  • ۱۶ آبان, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۱ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219332820
  • بازدید: 485
آسیب کلیوی در اکثر بیمارانی که به مدت طولانی به دیابت نوع 1 مبتلا هستند، دیده می‌شود

آسیب کلیوی در مبتلایان به دیابت نوع ۱

آسیب کلیوی در مبتلایان به دیابت نوع 1

پرفسور Costacou و دکتر Orchard از دانشگاه پیتزبورگ، خطر تجمعی 50 ساله ی ابتلا به عارضه‌ی کلیوی را در 932 بیمار که از کودکی- به دیابت نوع 1 مبتلا شده بودند، بررسی کردند.  محققان دریافتند که بیماری کلیوی مرحله‌ی انتهایی ESRD  به میزان 60 درصد از شرکت کنندگانی را که بمدت 50 سال به دیابت نوع 1 مبتلا بودند، تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش دیبی گرام،پرفسور Costacou و دکتر Orchard از دانشگاه پیتزبورگ، خطر تجمعی ۵۰ ساله ی ابتلا به عارضه‌ی کلیوی را در ۹۳۲ بیمار که از کودکی- در فاصله‌ی سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰- به دیابت نوع ۱ مبتلا شده بودند، بررسی کردند.

 

در مجموع ۱۴۴ شرکت کننده قبل از شروع آزمایش (۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸) در گذشتند، وضعیت ۱۳۰ نفر بر اساس نظر سنجی دوره‌ای دنبال شد و ۶۵۸ نفر بر اساس نظر سنجی‌های دوسالانه بررسی شدند.

 محققان دریافتند که بیماری کلیوی مرحله‌ی انتهایی  ESRD  به میزان ۶۰ درصد از شرکت کنندگانی را که بمدت ۵۰ سال به دیابت نوع ۱ مبتلا بودند، تحت تأثیر قرار داده است.

در حالیکه ماکروآلبومینوری و میکروآلبومینوری به ترتیب در ۷۲ و ۸۸ درصد از این افراد دیده می‌شود.

در گروه‌های اخیر شواهد کمی برای کاهش شیوع تجمعی یافت نشد، به جز ESRD که به میزان ۴۵ درصد در افرادی که ۴۰ سال به دیابت نوع ۱ مبتلا بودند، کاهش یافته بود.

درحالیکه میکروآلبومینوری ۳ درصد افزایش و ماکروآلبومینوری تغییری نکرده بود.

پایین‌ترین خطر در افرادی دیده شد که شروع دیابت در آنها  قبل از ۶ سالگی اتفاق افتاده است و معمولاً تفاوتی در شیوع آن بر اساس جنسیت وجود نداشت.

 نویسندگان مقاله می‌گویند: درجاتی از بیماری کلیوی در دیابت نوع ۱ عموماً در افرادی که به مدت طولانی به این بیماری مبتلا هستند، دیده می‌شود و شدت این بیماری کاهش نمی‌یابد، که پیامدهای عمده‌ای برای مراقبتهای بهداشتی و استراتژیهای تحقیقاتی به همراه دارد.

جدیدترین مقاله ها :  بروز دیابت نوع 1 و سایر بیماری های خودایمنی با ویروس تب غده‌‌ای
ارسال نظر برای " آسیب کلیوی در مبتلایان به دیابت نوع ۱ "

دیدگاه شما

*

code