ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه طب سنتی خواص روغن بادرنجبویه
  • ۱۸ آبان, ۱۳۹۶ در ۵:۲۴ ب.ظ
  • دسته بندی : طب سنتی
  • کد خبر : 9219332920
  • بازدید: 694
روغن بادرنجبویه و اثرات ضد دیابتی آن

خواص روغن بادرنجبویه

خواص روغن بادرنجبویه

روغن بادرنجبویه از خواص بسیاری برای درمان انواع مشکلات سلامتی برخوردار است. به عنوان مثال این روغن برای درمان اضطراب، تبخال و زوال عقل مفید می‌باشد. افزون بر این، این روغن از رایحه‌ی لیمو برخوردار است و می‌توان آن را به صورت موضعی یا داخلی مورد استفاده قرار داد و حتی در خانه پخش کرد.در ادامه به معرفی ۱۰ خاصیت روغن بادرنجبویه می‌پردازیم.

به گزارش دیبی گرام،روغن بادرنجبویه از خواص بسیاری برای درمان انواع مشکلات سلامتی برخوردار است.

 

خواص روغن بادرنجبویه

 

۱- بهبود علائم آلزایمر:

مطالعات زیادی در باب تأثیر این روغن بر آلزایمر صورت گرفته است. در طی یک آزمایش ۷۲ نفر مورد آزمایش قرار گرفتند. در این آزمایش دریافته شد که  ۶۰ درصد از  کسانی که روغن بادرنجبویه مصرف کرده بودند تا ۳۰ درصد کاهش تحریک‌ها را تجربه کردند و ۱۴ درصد از کسانی که برای آن‌ها از پلاسیبو [=دارونما] استفاده شده بود تا ۳۰ درصد کاهش را تجربه نمودند. افزون بر این، در ۳۵ درصد از کسانی که روغن بادرنجبویه مصرف کرده بودند بهبودی کلی حاصل شده بود و این رقم برای کسانی که از پلاسیبو استفاده کرده بودند، ۱۱ درصد بود.

در عین حال، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان از آن داشت که این روغن در قیاس با پلاسیبو تأثیر بیشتری ندارد. البته با وجودی که نتایج تحقیقات در تعارض با یکدیگر هستند، اینگونه به نظر می‌رسد که روغن گیاهی بادرنجبویه این قابلیت را دارد که برای علائم آلزایمر همچون یک دارو عمل کند.

 

۲-اثرات ضد التهابی:

در صورتی که از درد و التهاب در عذاب هستید، می‌توانید از روغن بادرنجبویه استفاده کنید. در یک آزمایش که بر روی موش‌ها صورت گرفت، نتیجه شد که این روغن تأثیراتی مثبت بر روی درد و التهاب دارد.

 

۳- پیشگیری و درمان عفونت:

محققان این روغن را برای جلوگیری از عفونت باکتریایی مورد ارزیابی قرار داده‌اند. یک مطالعه مربوط به سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد که روغن بادرنجبویه به نسبت اسطوخودوس از خاصیت آنتی باکتریال بیشتری برخوردار است. افزون بر این، برخی مطالعات دیگر نیز بر تأثیرات مثبت این روغن بر آکنه و دیگر ضایعات پوستی صحه گذاشته‌اند.

جدیدترین مقاله ها :  تب‌ بر‌های گیاهی

 

۴- اثرات ضد دیابتی:

بادرنجبویه می‌تواند در کنترل میزان گلوکز مؤثر باشد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۰، به مدت شش هفته به گروهی از موش‌ها این روغن خورانده شد. نتیجه آن شد که قند خون موش‌ها در طول آن مدت به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

 

۵- درمان تبخال:

این روغن پر خاصیت مانع از گسترش عفونت‌های ویروسی می‌شود. این امر خصوصاً برای آنان که در برابر سایر روش‌های ضد ویروسی مقاوم هستند مفید می‌باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ نشان داد که غلظت بالایی از روغن بادرنجبویه می‌تواند تبخال نوع ۱ و ۲ را از میان ببرد. در واقع این روغن از خواص ضد ویروس برخوردار است و این امر آن را به یک گزینه برای درمان تبخال تبدیل کرده است.

 

۶- اثرات ضد تومور:

روغن بادرنجبویه از اثرات ضد تومور برخوردار است. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۴ در حین یک آزمایش، محققان قادر به مشاهده‌ی اثرات ضد تومور در روغن بادرنجبویه شدند. در مطالعه‌ای دیگر دریافته شد که این روغن گیاهی می‌تواند درمانی قابل قبول برای تومورهای GBM باشد.

 

۷- کمک به مبارزه با افسردگی:

بسیاری از روغن‌های گیاهی قادر به کمک به مبارزه با افسردگی هستند. روغن بادرنجبویه، یکی از آن‌هاست و افزون بر این از خواص آرامش‌بخش نیز برخوردار است.

 

۸- کمک به کاهش فشار خون بالا:

روغن بادررنجبویه علاوه بر خواص بالا قادر به کاهش فشار خون بالا نیز هست. یک مطالعه نشان از آن داشت که روغن بادرنجبویه ضربان قلب موش‌های مجروح را کاهش می‌دهد. همچنین قادر به افزایش مقاومت قلب در برابر آسیب‌های احتمالی است.

جدیدترین مقاله ها :  دیابتی ها کدو حلوایی بخورند!

 

۹- کاهش سطح کلسترول:

مطالعات نشان از آن دارند که روغن بادرنجبویه، قادر به مبارزه با کلسترول بالا می‌باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که روغن بادرنجبویه می‌تواند حاوی اثرات متابولیکی مفید باشد. این روغن زمانی که برای موش‌ها استفاده شد قادر به کاهش سرعت ساخت اسیدهای چرب شد. این امر خود می‌تواند کاهش تری گلیسیرید را به همراه داشته باشد.

 

۱۰- تسکین دردهای قاعدگی:

مطالعات نشان از تأثیر مثبت روغن بادرنجبویه بر درد قاعدگی دارند. برای باور این سخن، بهتر است در صورت تجربه‌ی درد قاعدگی از این روغن استفاده کنید تا به اثرات آن پی ببرید.

ارسال نظر برای " خواص روغن بادرنجبویه "

دیدگاه شما

*

code