ads_developerspro
امروز :‌ چهارشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه دیابت تأثیر اختلالات خواب بر عوارض مرتبط با دیابت نوع ۲
ارتباط بین خواب کم کیفیت و دیابت نوع 2

تأثیر اختلالات خواب بر عوارض مرتبط با دیابت نوع ۲

تأثیر اختلالات خواب بر عوارض مرتبط با دیابت نوع 2

محققان می‌گویند عادات خواب بد در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 با عوارض جانبی نظیر دردهای نوروپاتیک، قند خون بالا و خستگی ارتباط دارد.

به گزارش دیبی گرام،محققان دانشگاه Illinois در کالج پرستاری شیکاگو از متخصصان مراقبتهای بهداشتی خواستند که توجه بیشتری به الگوهای خواب افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بویژه در زنان داشته باشند.

 

مطالعات پیشین به خوبی نشان داده‌اند که خواب کافی و با کیفیت برای حفظ سلامت کلی بدن بسیار مهم است اما در سالهای اخیر تمرکز زیادی به ارتباط بین خواب کم کیفیت و دیابت نوع ۲ شده است.

نتایج این مطالعه‌ی جدید در مجله‌ی Advanced Nursing منتشر گردید.

در این مطالعه ۹۰ فرد بالغ  مبتلا به دیابت نوع ۲ شرکت داشتند. محققان به بررسی تأثیر اختلالات خواب بر عوارض مرتبط  با دیابت پرداختند.

اطلاعات مربوط به سلامت این افراد و کیفیت و میزان خواب آنها بین سپتامبر ۲۰۱۳ تا مارس ۲۰۱۴ با استفاده از روشهای مختلف از جمله مقیاس diabetes distress و چک لیست علایم، گردآوری شد.

افزایش میزان قندخون، دردهای نوروپاتیک و خستگی همگی با اختلالات خواب حتی پس از تعدیل عواملی مانند سن، طول مدت ابتلا به دیابت، علایم افسردگی و ناراحتی، ارتباط داشت.

اختلال خواب بویژه در میان زنان بیشتر بود.

محققان می‌گویند: این نتایج با نتایج سایر مطالعات در مورد خواب و دیابت سازگار است.

نویسنده‌ی ارشد این مطالعه دکتر Cynthia Fritschi گفت: اختلالات خواب در بیماران دیابتی شایع است و ممکن است تأثیراتی منفی بر قند خون برجا گذارد.

یک ارزیابی کامل خواب بویژه بر روی بیماران مونث، باید شامل ارزیابی علایم باشد، در غیر این صورت، توانایی‌ ما برای درمان اختلال خواب به طور موثری در این جمعیت محدود می‌شود.

جدیدترین مقاله ها :  کنترل شدید قند خون به منظور کاهش خطر CVD در افراد دیابتی

بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی، ۸ ساعت خواب معمولاً برای اکثر افراد کافی می‌باشد، اگر چه می‌تواند برای هر فرد اندکی متفاوت باشد.

با این حال محققان معتقدند کیفیت خوب خواب مهمتر از مدت زمان خواب در هر شب است.

اگر شما به طور مرتب در طول شب از خواب بیدار می‌‌شوید بهتر است با پزشک خود برای ارزیابی علل مرتبط با دیابت و شیوه‌ی زندگی خود که موجب اختلال خواب در شما می‌شود، مشورت کنید.

 Benedict Jephcote ویراستار سایت دیابت بریتانیا می‌گوید:

بالا بودن قندخون و نوروپاتی هر کدام می‌تواند به اختلالات خواب منجر شود اگر شما بتوانید اختلالات خواب را کنترل کرده و بر روی کنترل قند خون خود تمرکز کنید، ممکن است این مشکلات هر دو با هم بهبود یابند زیرا آنها با هم یک رابطه‌ی دوطرفه‌ دارند.

یک شیوه‌ی زندگی سالم، جامع‌ترین راه برای رفع مشکلات مرتبط با دیابت نوع ۲ می‌باشد.

 برنامه‌ی رژیم غذایی کم کربوهیدرات که به بسیاری از افراد برای کنترل قندخونشان کمک کرده و سلامت آنها را بهبود بخشیده است، یکی از جنبه‌های شیوه ی سالم زندگی، رژیم غذایی کم کربوهیدرات است که شما هم می‌توانید از همین امروز با مراجعه به این برنامه در سایت دیابت بریتانیا، براحتی آن را دنبال کنید.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/poor-sleeping-habits-in-adults-with-type-2-diabetes-linked-to-health-problems-95603270.html

ارسال نظر برای " تأثیر اختلالات خواب بر عوارض مرتبط با دیابت نوع ۲ "

دیدگاه شما

*

code