ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه اخبار ویژه تازه های پزشکی هپاتیت کبد ناشی از گیاهان دارویی

هپاتیت کبد ناشی از گیاهان دارویی

هپاتیت کبد ناشی از گیاهان دارویی

فوق تخصص گوارش و کبد گفت: هپاتیت ناشی از مصرف گیاهان دارویی در کشور رو به افزایش است.

هپاتیت کبد ناشی از گیاهان دارویی

به گزارش دیبی گرام،دکتر شاهین مرآت در نشست خبری هفدهمین کنگره بین المللی گوارش و کبد افزود:

 

خواص یک گیاه دارویی که در نقاط مختلف کشور کشت می شود با توجه به نوع آب و هوا و خاک متفاوت است بنابراین تاثیر آن نیز متفاوت خواهد بود.

 

وی اظهار کرد: در برخی از گیاهان دارویی سمومی وجود دارد که هنر علم این است که آن سموم را جدا تا وارد بدن نشود اما در روش سنتی این سموم با مصرف گیاهان وارد بدن می شود اولین جایی که آسیب می بیند کبد است زیرا کار سم زدایی در بدن را انجام می دهد که استمرار این کار کبد را با مشکل مواجه می کند.

 

وی ادامه دادد: علاوه بر این گیاهان دارویی برای مصرف نیاز به پاک کردن دارند تا اگر گیاه دیگری با آن جمع آوری شده باشد جدا شود اما در بسیاری موارد این پاکسازی دقیق انجام نمی شود و خواص گیاهی که با آن مصرف می شود نیز مشخص نیست.

 

این فوق تخصص گوارش و کبد گفت: مساله دیگر این است که مصرف بیشتر از حد معمول برخی از عرقیات نیز خطرناک است و چون از این نظر نظارتی وجود ندارد همه فکر می کنند که این مواد بی ضرر هستند در حالی که تداوم مصرف آن مشکل ساز است.

 

وی اظهار کرد: در هفته شاید یک بیمار هپاتیت کبد ناشی از گیاهان دارویی دارم.

 

مرآتی به شیوع کبد چرب در کشور اشاره کرد وگفت: کبد چرب در کشور در حال افزایش است، در برخی نقاط کشور ۳۰۰ تا ۴۰ درصد و برخی نقاط ۲۰ درصد کبد چرب شیوع دارد اما حد معمول آن در کل کشور ۳۰ درصد است، یعنی ۳۰ درصد مردم کشور کبد چرب دارند و این میزان ۱۰ درصد هپاتیت کبد چرب دارند.

جدیدترین مقاله ها :  رشد غدد فوق کلیوی مصنوعی

 

وی گفت: دقیق ترین راه تشخیص کبد چرب نمونه برداری است اما امکان انجام آن برای همه و در سراسر کشور وجود ندارد از این رو معمول ترین راه سونوگرافی است .

 

وی با بیان اینکه کبد چرب در اطفال نیز رو به افزایش است افزود: کبد چرب علائمی ندارد تا زمانی که به سیروز تبدیل شود اما در آزمایش ها دیده می شود و تنها راه درمان آن کاهش وزن و ورزش است.

 

این فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: از زمان شروع کبد چرب تا زمانی که به مرحله نهایی برسد ۳۰ تا ۴۰ سال زمان نیاز است بنابراین زمان زیادی برای تشخیص و درمان آن در اختیار است.

 

وی اظهار کرد: افراد چاق ، دیابتی و چربی خون بالا باید از لجاظ کبد چرب خود را مرتب کنترل کنند اما افراد عادی نیازی به کنترل مداوم ندارند.

 

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد شیوع کبد چرب و چاقی در کشور بیشتر از میانگین جهانی است ، مطالعه ای که در گلستان انجام شد نشان می دهد ۴۰ تا ۵۰ درصد مردم این منطقه کبد چرب دارند اما برای کل کشور عدد ۳۰ درصد شیوع اعلام شده است.

 

مرآتی به نقش استرس در بروز کبد چرب اشاره کرد و گفت: استرس موجب چاقی و چاقی موجب بروز کبد چرب می شود بنابراین استرس به طور مستقیم نقشی ندارد.

 

وی افزود: همچنین کبد چرب بارداری نیز در کشور مشاهده شده که بیماری بسیار نادری است و زنان باردار به آن مبتلا می شوند.

جدیدترین مقاله ها :  افزایش ریسک سرطان پوست را با نوعی داروی فشارخون

 

هفدهمین کنگره بین المللی گوارش و کبد ۳۰ آبان تا سوم آذرماه در تهران برگزار می شود.

ارسال نظر برای " هپاتیت کبد ناشی از گیاهان دارویی "

دیدگاه شما

*

code