ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه دیابت کاهش خطر مرگ زودرس افراد دیابتی نوع ۱ با ورزش
  • ۳۰ آبان, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۴ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219333620
  • بازدید: 521

کاهش خطر مرگ زودرس افراد دیابتی نوع ۱ با ورزش

کاهش خطر مرگ زودرس افراد دیابتی نوع 1 با ورزش

محققان می‌گویند خطر مرگ زودرس برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که دارای فعالیت بیشتری هستند در مقایسه با افرادی که مرتب به ورزش نمی‌پردازند، کمتر است.

به گزارش دیبی گرام،احتمال مرگ قبل از موعد در شرکت کنندگان غیرفعال نسبت به کسانی که فعالیت بیشتری دارند، ۳۷ درصد بیشتر است، اما نویسندگان این مقاله هنوز علت تأثیر ورزش بر افزایش امید به زندگی را کشف نکرده‌اند.

 

یک تئوری این است که  فعال بودن به کنترل وزن بدن کمک می‌کند و بنابراین خطر ابتلا به عوارض دیگر دیابت نظیر بیماری کلیوی و بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

 

 در این مطالعه که در هلسینکی انجام گردید، الگوهای ورزشی ۲۶۳۹ فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ که ۳۱۰ نفر از آنان به بیماری کلیوی دیابت(DKD) مبتلا بودند، بررسی گردید.

محققان بر فرکانس، شدت و مدت فعالیت بدنی هر فرد تمرکز کرده و بمدت ۱۱ سال این افراد را تحت نظارت و پیگیری قرار دادند. در طول این تحقیق ۲۷۰ نفر جان خود را از دست دادند.

در گروهی که کمترین فعالیت بدنی را داشتند، میزان مرگ‌ ومیر برابر با ۱۴٫۴  درصد بود.

درحالیکه این آمار برای گروهی که بیشترین فعالیت بدنی را داشتند، ۴٫۸‌ درصد اعلام شد.

بنظر می‌رسد فعالیت فیزیکی مزایایی برای بیماران مبتلا به بیماری کلیوی و بدون بیماری کلیوی در بردارد.

 تحقیقات بسیاری نشان داده اند که ارتباطی قوی بین ورزش و دیابت نوع ۲ وجود دارد، اما شواهد زیادی مبنی بر اینکه چگونه فعال بودن می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ نیز مفید باشد، وجود ندارد، بهمین دلیل محققان این پژوهش را انجام دادند.

 نویسنده‌ی ارشد این مطالعه دکتر Dolenc از دانشگاه و بیمارستان هلسینکی می‌گوید: پزشکان همیشه فعالیت بدنی را برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ بدون شواهدی قوی تجویز می‌کنند.

جدیدترین مقاله ها :  افراد جوان مبتلا به دیابت نوع 2 مراقب باشند

اکنون ما می‌توانیم بگوییم که در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱، فعالیت بدنی نه تنها سبب کاهش خطر نفروپاتی دیابتی  و حوادث بیماری قلبی عروقی می‌شود بلکه همچنین مرگ ‌ومیر زودرس را کاهش می‌دهد.

در بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط تا شدید به افراد مبتلا به دیابت توصیه شده است.

یافته‌های این تحقیق بصورت آنلاین در مجله‌ی Diabetes Care منتشر گردید.

ارسال نظر برای " کاهش خطر مرگ زودرس افراد دیابتی نوع ۱ با ورزش "

دیدگاه شما

*

code