ads_developerspro
امروز :‌ چهارشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه دیابت بهبود دیابت نوع ۲ پس از جراحی باریاتریک با آزمون جدید
یک آزمون جدید برای برآورد شانس موفقیت جراحی چاقی در معکوس نمودن دیابت

بهبود دیابت نوع ۲ پس از جراحی باریاتریک با آزمون جدید

بهبود دیابت نوع 2 پس از جراحی باریاتریک با آزمون جدید

یک تیم از دانشمندان لندنی یک آزمون سه مرحله‌ایی را برای کمک به پیش بینی موفقیت جراحی bariatric در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، ابداع نمودند.

بهبود دیابت نوع ۲ پس از جراحی باریاتریک با آزمون جدید

به گزارش دیبی گرام،با وجودیکه نتایج این جراحی ممکن است با گذشت زمان بهبود یابد، تحقیقات نشان داده است که احتمال بهبود دیابت نوع ۲ ( رسیدن به قندخون طبیعی بدون استفاده از دارو) در برخی افراد پس از جراحی کاهش وزن، نسبت به سایرین بیشتر است.

 

 در حالیکه رهنمودهای موسسه ملی برای تعالی بهداشت، درمان و مراقب( NICE) انگلستان، بر روی شاخص توده‌ی بدنی قبل از جراحی(BMI) به عنوان عامل تعیین کننده‌ی موفقیت عمل جراحی تاکید دارد اما شواهد جدید نشان می‌دهد عوامل مهمتری در این میان نقش دارند.

 در حقیقت، آخرین اطلاعات ارائه شده در این زمینه در کنفرانس مراقبتهای تخصصی دیابت نشان می‌دهد که میزان بهبودی دیابت صرفنظر از BMI افراد قبل از جراحی، بسیار به یکدیگر شباهت دارد، در عوض احتمال بهبود دیابت پس از جراحی باریاتریک بیشتر به: نیازهای دارویی، مقدار HbA1cو مدت زمان ابتلا فرد به دیابت بستگی دارد.

 محققان دانشگاه کالج لندن از این معیارها برای ابداع یک سیستم امتیازدهی بنام  DiaBetter برای پیش بینی بهبود دیابت استفاده کرده و آنرا با سیستم قبلی امتیازدهی یعنی DiaRem  که در آن مدت زمان ابتلا به دیابت در نظر گرفته نشده بود، مقایسه نمودند.

 

 آنها به بررسی وضعیت بهبودی دیابت در افراد تحت جراحی بای‌پس معده به روش Roux-en-Y و گاسترکتومی آستینی پرداختند.

سپس تعداد افرادیکه پس از جراحی، دیابت آنها بهبود یافته بود را بررسی کرده و پیش بینی هر دو سیستم را با نتایج واقعی مقایسه نمودند، همچنین میزان کاهش وزن این افراد را بررسی کردند.

جدیدترین مقاله ها :  آسیب کلیوی در مبتلایان به دیابت نوع 1

 پس از دو سال، تقریباً در ۶۹ درصد از شرکت کنندگان دیابت بهبود یافت، محققان دریافتند که تقریباً هر دو سیستم امتیاز دهی دارای ارزش پیش بینی مشابهی هستند.

افرادیکه دارای امتیاز پایینی در دو سیستم DiaBetter وDiaRem  بودند، نتایج بهتری را در بهبودی دیابت نسبت به افرادی با نمره‌ی بالاتر در این دو سیستم بدست ‌آوردند.

میزان بهبودی دیابت در میان افرادی با پایین‌تری نمره‌ی DiaBetter برابر با ۹۸ درصد بود.

علاوه بر این، بای پس معده در کاهش وزن موثرتر از روش گاسترکتومی آستینی بود.

به ازای هر ۵ درصد کاهش وزن، شانس بهبود دیابت  ۵۴ درصد، حتی پس از کنترل سن، جنس، BMI و نوع عمل جراحی، افزایش می‌یابد.

این نتایج نشان می‌دهد که باید تلاش بیشتری برای کمک عدم بازگشت وزن از دست رفته به منظور اطمینان از کسب بیشترین مزایا از جراحی کاهش وزن صورت گیرد.

یافته‌های این تحقیق در مجله‌ی Diabetic Medicine منتشر شد.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/new-test-estimates-odds-of-diabetes-remission-after-obesity-surgery-96821940.html

ارسال نظر برای " بهبود دیابت نوع ۲ پس از جراحی باریاتریک با آزمون جدید "

دیدگاه شما

*

code