ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه اخبار ویژه تازه های پزشکی ذخیره اطلاعات زیستی با استفاده از باکتری‌ها
کوچکترین ابزار ضبط اطلاعات زیستی ساخته شد

ذخیره اطلاعات زیستی با استفاده از باکتری‌ها

ذخیره اطلاعات زیستی با استفاده از باکتری‌ها

محققان دانشگاه کلمبیا تکنیک جدیدی را ابداع کردند که امکان استفاده از باکتری‌ها را به عنوان ابزاری برای ذخیره اطلاعات زیستی فراهم می‌کند.

ذخیره اطلاعات زیستی با استفاده از باکتری‌ها

به گزارش دیبی گرام،در این شیوه محققان به جای این که یک ابزار جدید را از ابتدا طراحی کرده و بسازند، از ساختاری زنده بدن یک باکتری استفاده کردند.

 

در واقع محققان باکتری Ecoli را به گونه‌ای دستکاری کردند که تمام اطلاعات مربوط به تعامل خود را با اندام‌های داخلی بدن به همراه زمان وقوع هر رخداد ثبت و ضبط کرده و در اختیار آن‌ها می‌گذارد.

 

سیستم ایمنی بسیاری از باکتری‌ها از نوع CRISPR-Cas است و عملکردی شبیه به تابلوی اعلانات دارد.

 

در واقع CRISPR-Cas یک ابزار طبیعی ذخیره اطلاعات است و هربار که باکتری مورد حمله ویروس‌های باکتری خوار یا باکتریوفاژ قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی، قطعه‌ای از ساختار دی ان ای مهاجم را در آن ثبت می‌کند تا در حملات بعدی بتواند مهاجم را شناسایی کرده و با آن مقابله کند.

 

محققان برای بهره‌برداری از این قابلیت فوق‌العاده Ecoli بخش‌های کوچکی از دی ان ای آن را که با عنوان پلاسمیدها شناسایی می‌شوند، دستکاری کردند.

 

یکی از این پلاسمیدها مسئول ثبت زمان است و دیگری در هنگام شناسایی محرک‌های خارجی، خود را کپی می‌کند.

 

بدین ترتیب محققان می‌توانند از باکتری برای ثبت اطلاعات و زمان وقوع محرک‌های خارجی خاص مانند ویروس‌های بیماری‌زا در بدن بهره بگیرند.

 

در آزمایشات اولیه مشخص شد این دستگاه ضبط اطلاعات زیستی پس از ورود به سیستم گوارش شخص موردنظر قادر است به مدت چندین روز اطلاعات را بدون وقفه ثبت و ضبط کند و می‌تواند وجود سه محرک مختلف را به‌طور همزمان ردگیری کند.

جدیدترین مقاله ها :  نابودی باکتری ها بدون استفاده از آنتی بیوتیک

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شده است.

ارسال نظر برای " ذخیره اطلاعات زیستی با استفاده از باکتری‌ها "

دیدگاه شما

*

code