ads_developerspro
امروز :‌ دوشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۸
خانه پزشکی عمومی tennis elbow شایع ترین علت درد ناحیه ی آرنج
  • ۶ آذر, ۱۳۹۶ در ۶:۴۴ ب.ظ
  • دسته بندی : پزشکی عمومی
  • کد خبر : 9219333954
  • بازدید: 424

tennis elbow شایع ترین علت درد ناحیه ی آرنج

tennis elbow شایع ترین علت درد ناحیه ی آرنج

مهمترین و شایع ترین علت درد ناحیه ی آرنج tennis elbow نامیده می شود که اکثر افرادی که حرکات تکراری با دستانشان انجام می دهند ممکن است آن را تجربه کنند.

به گزارش دیبی گرام،علت اصلی این عارضه هنوز مشخص نیست اما تصور می کنند که پارگی های کوچک در تاندون عضلاتی که از ساعد به بازو متصل هستند و از مفصل آرنج عبور می کنند عامل اصلی ایجاد کننده ی آن باشد.

 

درمان این عارضه به شدت برای افراد عذاب آور و خسته کننده است اما اگر باید ها و نباید هایی را راجع به آن بدانند و نکاتی را رعایت کنند سریع تر روند بهبودی را طی خواهند کرد.

 

تعریف تنیس البو:

 

همانطور که قبلا گفته شد تنیس البو به علت مشکلاتی در تاندون عضلاتی که از ساعد به بازو می روند، ایجاد می شود.

وظیفه ی این عضلات باز کردن مچ دست است ( wrist extension) و مهمترین عضله ی درگیر در این عارضه اکستنسور کارپی رادیالیس برویس نام دارد.

این عضله به قسمت خارجی بازو که اپی کندیل خارجی نامیده می شود اتصال دارد و ممکن است به غیر از اصطلاح تنیس البو،lateral epicondylitisرا نیز در این رابطه بببینید.

نمی توان ادعا کرد که تنیس البو یک التهاب ساده ی تاندونی است. این عارضه یک پروسه ی مخرب است که ناشی از استفاده ی مکرر از عضله ایجاد می شود. این پروسه وقتی ایجاد می شود که پارگی های میکروسکوپی تاندون به طور ناقص ترمیم شوند.

علت های تنیس البو:

 

تنیس البو عمدتا در دو گروه از افراد دیده می شود

-افرادی که کارهای دستی انجام می دهند: افرادی که با دستانشان کار های زیادی انجام می دهند در خطر ابتلا به این عارضه هستند. شغل هایی که بیشترین ریسک را دارند شامل نجار، باغبان و نقاش و …می شود.

-ورزشکاران: ورزشکاران به خصوص آن هایی که با راکت کارمی کنند بسیار آسیب پذیرند. تنیس بازان مبتدی اکثرا این مشکل را در زمان های مختلف تجربه می کنند. علاوه بر ورزش های راکتی در گلف بازان و شمشیر بازان نیز دیده می شود.

علایم تنیس البو چیست؟

 

جدیدترین مقاله ها :  شایع ترین اختلالات چشمی در کودکان

بیمارانی که به تنیس البو مبتلا هستند در سمت خارج آرنج احساس درد می کنند که این درد حین گرفتن اشیا و یا باز کردن مچ دست افزایش میابد. شایع ترین علایم تنیس البو عبارتند از:

-درد در خارج آرنج

-درد حین برداشتن اجسام

-دردی که به ساعد منتشر می شود

درد ناشی از تنیس البو اغلب شروع تدریجی دارد اما گاهی هم به طور ناگهانی ایجاد می شود. اغلب در سنین بین ۳۵ الی ۶۵ سالگی ایجاد می شود و بین هر دو جنس شیوع برابری دارد.

تنیس البو در ۷۵ درصد موارد در دست غالب ایجاد می شود.

چگونه تشخیص داده می شود؟

 

X-rayو MRIافراد مبتلا به تنیس البو اغلب نرمال است مگر اینکه در MRIکمی تغییرات در تاندون های آسیب دیده ببینیم. تست های هدایت عصبی هم گاهی به این دلیل تجویز می شوند که با سایر تشخیص ها افتراق داده شود.

تشخیص های افتراقی شامل بی ثباتی مفصل آرنج، روماتویید آرترایتیس و سندروم تونل رادیال می شود که این موارد هم درد ناحیه ی آرنج را ایجاد می کنند. علایم این بیماری ها قابل تشخیص از تنیس البو است اما گاهی علایم گیج کننده است و یا بیمار به درمان پاسخ نمی دهد که در این موارد نیاز به بررسی بیماری های دیگر داریم.

چه موقع به دنبال درمان این بیماری باشیم؟

 

قبل از انجام هرگونه درمانی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید:

-عدم توانایی حمل اشیا و استفاده از دستان

-درد آرنج که حین استراحت و بی حرکتی نیز وجود دارد

-دردی که بیش از چند روز ادامه پیدا کند

-تورم و کبودی قابل مشاهده در آرنج

-سایر علایم غیرعادی

چگونه درمان می شود؟

 

جدیدترین مقاله ها :  واکنش‌های درست به هنگام افتادن ناخن شست پا

درمان تنیس البو از درمان های ابتدایی و ساده شروع می شود و در صورت عدم پاسخ به سمت درمان های پیچیده تر پیش می رود.

اغلب اوقات درمان های ساده موثرند و فیزیوتراپی با استفاده از مدالیته ها و تکنیک های ضد درد و التهاب و تمرین درمانی باعث رفع مشکل می شود و نیازی به مراحل دیگر نیست.

گاهی ممکن است بیمار به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد و برای او جراحی تجویز شود.اغلب، جراحی در صورت مزمن شدن عارضه و گذشت ۶ ماه از آن انجام می شود.

ارسال نظر برای " tennis elbow شایع ترین علت درد ناحیه ی آرنج "

دیدگاه شما

*

code