ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸
خانه آموزش کرب فکتور من چند است ؟
  • ۱۷ آذر, ۱۳۹۶ در ۳:۲۶ ب.ظ
  • دسته بندی : آموزش
  • کد خبر : 9219334474
  • بازدید: 512

کرب فکتور من چند است ؟

کرب فکتور من چند است ؟

مطمئنا خیلی از دیابتی ها حتی نمی دانند کرب فکتور چیست و اینکه کرب فکتور خودشون رو باید چطور پیدا کنید . نگران نباشید تا دیبی گرام هست دیگه هیچ دیابتی در هیچ نقطه ای از کشور محروم از اطلاعات لازم نخواهند بود. خب برسیم به این مسیله که کرب فکتور چی هست؟

کرب فکتور من چند است ؟

به گزارش دیبی گرام،کرب فکتور مقدار کربوهیدراتی هست که یک واحد انسولین سریع الاثر ( نوورپید و یا آپیدرا) آن را پوشش می دهد یعنی اینکه مقدار کربوهیدراتی که اگر مصرف کنیم و یک واحد انسولین تزریق کنیم بعد از تمام شدن اثر انسولین قند ما زیر ۱۳۰ خواهد بود.

 

کرب فکتور برای وعده های مختلف متقاوت است یعنی اینکه شما اگر ۱۰۰ گرم نان در وعده ی صبحانه بخورین و مثلا ۴ واحد انسولین تزریق کنین و قند شما بالا نرود ممکن است در وعده ی شام برای همان ۱۰۰ گرم نان نیاز به انسولین کمتری داشته باشید . کرب فکتور از ساعت ۴ صبح تا ۲ نصف شب به صورت صعودی بیشتر می شود . یعنی اگر کرب فکتور صبحانه شما ۱۰ باشد ممکن است برای شام ۲۰ باشد .

 

چگونه کرب فکتور خود را پیدا کنیم؟

 

کرب فکتور فرضی هر دبابتی برای وعده های مختلف تقریبا بر اساس وزن مشخص است ولی برای پیدا کردن عدد دقیق باید سعی و خطا کنین. بهترین زمان برای پیدا کردن کرب فکتور ، صبح است به شرطی که قند ناشتا شما نرمال باشد و هیچ انسولینی در بدن نباشد و هیچ غذایی در صف هضم و جذب نمانده باشد.

 

با استفاده از اعداد فرضی و بر اساس وزن خودتان کرب فکتور خودتان را انتخاب می کنین و بعد مقدار کربوهیدرات که قصد دارین مصرف کنین می شمارین و سپس مقدار کربوهیدرات را تقسیم بر کرب فکتور فرضی خود می کنین و تزریق می کنین ( همیشه انسولین صبحانه را ۱۰ دقیقه قبل از شروع به خوردن تزریق کنین ) و قند دو ساعته خود را تست می کنید.

جدیدترین مقاله ها :  درمان موش های دیابتی با سلول های پانکراس انسانی

 

 بر اساس مطلب زیر عمل می کنین :

 

اگر قند دو ساعته شما بالاتر از ۲۰۰ باشد یعنی انسولین کمتری تزریق کردین یعنی اینکه کرب فکتور خود را باید پایین تر بگیرید تا اینکه قند دو ساعته بالاتر نرود .
اگر قند دو ساعته شما زیر ۱۵۰ باشد احتمال افتد قند است به دلیل اینکه هنوز از اثر انسولین مانده است و کربوهیدراتها همه جذب شده اند پس در این حالت می فهمیم که باید کرب فکتور خود را کمی بالاتر بگیریم تا برای همین وعده انسولین کمتری تزریق کنیم .

اگر قند دو ساعته شما تقریبا ۱۸۰ باشد این نشان دهنده ی آن است که انسولین تزریقی شما کاملا درست است چرا که بعد از یک ساعت نرمال خواهد شد و دقیقا بهترین حالت برای کنترل همین است.

بدانیم که تمام این کارها باید در کنار تغذیه سالم و متعادل خوردن باشد . غذای پرچرب برای هضم و جذب کربوهیدرات اختلال ایجاد می کند و برای همین سعی کنین همه چیز را کم چرب مصرف کنین و حتما سعی کنین روزی ۶ وعده ۳۰۰ کالری مصرف کنین و وعده های حجیم مصرف نکنید.

 

با ما باشید و برای رسیدن به هدفهامون ما رو تبلیغ کنین تا بهترین کنترل رو به جامعه دیابتی عرضه کنیم .

ارسال نظر برای " کرب فکتور من چند است ؟ "

دیدگاه شما

*

code