ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت تجمع چربی با نشستن طولانی مدت
  • ۲۰ دی, ۱۳۹۶ در ۲:۱۲ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219335557
  • بازدید: 311

تجمع چربی با نشستن طولانی مدت

تجمع چربی با نشستن طولانی مدت

گروهی از محققان مرکز تحقیقات بیومدیکال NIHR Leicester، شواهدی را گردآوری کرده اند که نشان می دهد دوره های طولانی تر نشستن و بی تحرکی به شدت با تجمع  چربی در اطراف ارگانهای داخلی بدن ارتباط دارد.

به گزارش دیبی گرام،در این مطالعه که نتایج آن در مجله ی Obesity منتشر شد، ۱۲۴ نفر که در معرض خطر بالا برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار داشتند، شرکت کردند.

 

میزان بی تحرکی آنها با استفاده از شتاب سنجی که در ناحیه ی کمر آنها قرار گرفته بود در طی ۷ روز اندازه گیری گردید. محققان همچنین با استفاده از تصویربرداری MRI، میزان چربی موجود در کبد، چربی احشایی، لایه های چربی زیر پوست و چربی شکمی کل آنها را اسکن و دقیقاً اندازه گیری نمودند.

 

 

هنگامیکه نتایج با در نظر گرفتن سن، قومیت و میزان فعالیت بدنی، جمع بندی گردید، محققان دریافتند میزان چربی موجود در کبد، چربی های احشایی و چربی کل موجود در شکم در افرادیکه مدت زمان طولانی تری را در طول روز در حالت نشسته بسر می برند، بیشتر است. این ارتباط بخصوص در افرادیکه به توصیه های بهداشتی در مورد ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی شدید تا متوسط درهفته عمل نمی کردند، قویتر بود.

 دکتر Henson، پژوهشگر دانشگاه Leicester و رهبر این تحقیقات می گوید: ما می دانیم که دوره های طولانی نشستن برای سلامت مضر است و یک فاکتور خطر برای بیماریهای مزمن نظیر دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی است، همچنین مقدار چربی انباشته شده اطراف ارگانهای داخلی بدن، ما را در معرض این گونه بیماریها قرار می دهد.

استفاده از تکنیک MRI و شتاب سنج برای اندازه گیری فعالیت فیزیکی  نشان داد که هر چه زمان نشستن طولانی تر باشد میزان چربی انباشته شده در اطراف ارگانهای داخلی و شکم بیشتر خواهد بود، بخصوص چنانچه این دوره های طولانی نشستن توسط زمانهای کوتاهی برای فعالیت منقطع نشود.

جدیدترین مقاله ها :  یافته امیدبخش درباره دیابت نوع ۲

یافته های ما نشان می دهد انجام ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید در طول هفته تا حدی می تواند از اثرات زیان بار نشستن طولانی مدت جلوگیری نماید.

 پرفسور Davies مدیر مرکز تحقیقات بیومدیکال NIHR Leicester و همکار نویسنده این مقاله می گوید: فقدان فعالیت بدنی و اضافه وزن دو عامل خطر مرتبط با دیابت نوع ۲ هستند.

اگر چه، هنوز اثرات نشستن طولانی مدت و اینکه آیا فعالیت فیزیکی می تواند در کاهش تجمع چربی در اطراف ارگانهای داخلی نقشی تعدیل کننده داشته باشد، بدرستی مشخص نشده است، اما این تحقیق آغازی  بر بررسی ارتباط بین این دو عادت از طریق MRIبرای اندازه گیری توزیع چربی در بدن افراد و آنالیز ارتباط توزیع چربی با میزان فعالیت بدنی است.

قدم بعدی ما بررسی تأثیر وقفه هایی در زمان نشستن طولانی مدت بر میزان چربی احشایی است.

ارسال نظر برای " تجمع چربی با نشستن طولانی مدت "

دیدگاه شما

*

code