ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۸
خانه اخبار ویژه تازه های پزشکی موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید قهوه از کاسنی

موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید قهوه از کاسنی

موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید قهوه از کاسنی

پژوهشگران مرکز رشد فرآورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بهبود نژاد گیاه کاسنی علاوه بر تولید نوعی ترکیبات پروبیوتیک، موفق به تولید قهوه با خواص درمانی متعدد از این گیاه شدند.

به گزارش دیبی گرام،دکتر هادی شوریده یکی از محققان این پژوهش گفت: ‘اینولین’ یک ترکیب پروبیوتیک است که با انجام این تحقیق از گیاه کاسنی ریشه‌ای تولید شده است.

 

وی بیان کرد: اینولین در پیشگیری از سرطان روده بزرگ، افزایش جذب کلسیم، منیزیم و آهن، تعدیل فشار خون و حذف کلسترول مضر نقش مهمی ایفا می‌کند.
وی ادامه داد: امروزه کاربرد اینولین هم به عنوان جایگزین چربی و هم حجم دهنده در صنعت غذا و داروسازی رو به افزایش است.

 

وی تصریح کرد: اینولین قادر است فاکتورهای مفید روده بزرگ را تقویت و از این طریق سیستم گوارش را سالم نگه داشته و مشکلات آن را برطرف سازد و در این مطالعات موفق به تولید نوع آزمایشگاهی این ماده شدیم.

 

این پژوهشگر، ‘چیکوری کافی‘ یا قهوه کاسنی را یکی از تولیدات پرمصرف در اروپا دانست و افزود: برای تولید قهوه کاسنی و اینولین در این پژوهش گیاه ‘کاسنی ریشه‌ای‘ را برای کشت در اقلیم مشهد، به نژادی کردیم و در حال حاضر این گیاه در مشهد کشت و فرآوری می‌شود.
به گفته وی، گیاه کاسنی ریشه‌ گیاه بومی ایران نیست و این گیاه در اروپا نیز سابقه ای ۵۰ ساله در مطالعات به‌نژادی را دارد.

 

شوریده گفت: گیاه کاسنی به رغم خواص درمانی بسیار در کشورمان گمنام مانده است، و حال آنکه کاسنی یکی از منابع مهم و اصلی ترکیبات پروبیوتیک اینولین است، از این رو مصرف برخی از گونه های این گیاه برای تهیه خوراکی هایی چون سالادها در اروپا رایج است.

جدیدترین مقاله ها :  پیش بینی بروز سل دو سال قبل از ابتلا

 

وی با اشاره به تولید قهوه از گیاه کاسنی ریشه‌ای در این مطالعات اظهار کرد: برای تولید این نوع قهوه که موجب تقویت باکتریهای مفید در بدن می‌شود از ریشه کاسنی استفاده شد و چرخه تفت دادن قهوه و پودر کردن آن با استفاده از تجهیزاتی چون ‘اسپری درایرها’ و ‘خشک کن‌ها’ نیز انجام شد.

 

وی در پایان گفت: هم اکنون طرح قهوه کاسنی به تولید نیمه صنعتی رسیده است.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور مطرح است، این دانشگاه دارای بیش از ۴۰ مرکز پژوهشی در رشته های مختلف است.

ارسال نظر برای " موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید قهوه از کاسنی "

دیدگاه شما

*

code