ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت تهاجمی شدن سیستم ایمنی بدن در دراز مدت با فست فودها
  • ۶ بهمن, ۱۳۹۶ در ۱:۰۷ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219336052
  • بازدید: 162

تهاجمی شدن سیستم ایمنی بدن در دراز مدت با فست فودها

تهاجمی شدن سیستم ایمنی بدن در دراز مدت با فست فودها

مطالعه ی اخیر محققان دانشگاه Bonn نشان می دهد که سیستم ایمنی به رژیم غذایی با چربی و کالری بالا واکنشی مشابه با یک عفونت باکتریایی نشان می دهد. به نظر می رسد مواد غذایی ناسالم در طولانی مدت سیستم دفاعی بدن را تهاجمی تر می کند.حتی پس از تغییر به یک رژیم غذایی سالم، التهاب به سمت تحریک ایمنی ذاتی، بیشتر مشاهده می شود.این تغییرات ممکن است در ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نقش داشته باشند.نتایج این تحقیق در نشریهCell منتشر خواهد شد.

تهاجمی شدن سیستم ایمنی بدن در دراز مدت با فست فودها

به گزارش دیبی گرام،دانشمندان موشها را برای مدت یک ماه تحت “رژیم غذایی غربی” که دارای چربی زیاد، قند بالا و فیبر کم است، قرار دادند.

 

در نتیجه در سراسر بدن حیوانات پاسخ قوی التهابی، تقریبا مانند التهاب پس از عفونت با باکتری های خطرناک ایجاد گردید.

Anette Christدانشجوی پست دکتری در موسسه ایمنی ذاتی در دانشگاه بون توضیح داد:رژیم ناسالم منجر به افزایش غیرمنتظره ی تعداد سلول های ایمنی خاص، به خصوص گرانولوسیت ها و مونوسیت ها در خون موش ها شد، این نشان دهنده دخالت سلولهای اجدادی ایمنی در مغز استخوان بود.

برای درک بهتر این یافته های غیرمنتظره، سلولهای اجدادی مغز استخوان برای انواع سلول های ایمنی اصلی از موش هایی که تحت رژیم غذایی غربی یا رژیم غذایی سالم بودند جدا شده و تجزیه و تحلیل سیستماتیک برای بررسی عملکرد و وضعیت فعال شدن آنها انجام گردید.
پروفسور Joachim Schultze  از موسسه ی زندگی و علوم پزشکی (LIMES) در دانشگاه بون و مرکز بیماریهای نورودژنراتیو آلمان (DZNE) گفت: مطالعات ژنومی نشان داد که رژیم غربی تعداد زیادی از ژنها را در سلول های اجدادی فعال می کند.

 

 

ژن هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند شامل ژنهایی هستند که مسئول تکثیر و بلوغ سلولها هستند، به همین دلیل فست فودها باعث می شوند که بدن یک ارتش عظیم و قدرتمند را سریعا بکار گیرد.

هنگامی که محققان جوندگان را با رژیم غذایی غلات معمولی خود برای چهار هفته ی دیگر تغذیه کردند، التهاب حاد از بین رفت، اماآنچه که ناپدید نشد، برنامه ریزی مجدد ژنتیکی سلول های ایمنی و سلولهای پیش ساز آنها بود.

بسیاری از ژن هایی که در مرحله تغذیه با غذای مشابه با فست فودها فعال شده بودند، حتی بعد از چهار هفته، همچنان فعال باقی ماندند.

 

جدیدترین مقاله ها :  ارتباط عوارض چشمی و قلبی ناشی از دیابت نوع 1

سنسور فست فود در سلول های ایمنی بدن

 

پروفسور Eicke Latz، مدیر موسسه ایمنی ذاتی دانشگاه بون و دانشمند  DZNE، گفت: به تازگی کشف شده است که سیستم ایمنی ذاتی دارای شکلی از حافظه است، پس از یک عفونت، سیستم دفاعی بدن در حالت هشدار باقی می ماند، به طوری که آنها بتوانند سریعتر به یک حمله ی جدید پاسخ دهند.

متخصصان این وضعیت را “آموزش ایمنی ذاتی” می نامند.در موش، این فرآیند با یک باکتری ایجاد نمی شود بلکه با یک رژیم غذایی نامناسب فعال می شود.
دانشمندان پیشتر توانستند سنسور مسئول فست فود را در سلول های ایمنی شناسایی کنند. آنها سلولهای خونی ۱۲۰ نفر را بررسی کردند.

در برخی از افراد، سیستم ایمنی ذاتی، اثر آموزشی ویژه ای را نشان داد.در این افراد، محققان شواهد ژنتیکی مهمی در مورد دخالت اینفلامازومها(inflammasome) یافتند.

اینفلامازومها کمپلکسهای سیگنالینگ داخل سلولی هستند که عوامل عفونی و سایر مواد مضر را شناسایی می کنند و بدنبال آن پیام رسانهای بسیار التهابی را آزاد می کنند.

این که دقیقا اینفلازومNLRP3  قرار گرفتن بدن در معرض رژیم های غذایی غربی را چگونه تشخیص می دهد، هنوز معلوم نیست.


جالب توجه این که، علاوه بر واکنش التهابی حاد، این نیز پیامدهای درازمدت بر پاسخ های سیستم ایمنی بدن بر جا می گذارد: فعال سازی توسط رژیم غربی، نحوه ی بسته بندی اطلاعات ژنتیکی را تغییر می دهد.

ماده ژنتیکی در DNA ذخیره می شود و هر سلول حاوی چندین رشته DNA است که در مجموع حدود دو متر طول دارند.

جدیدترین مقاله ها :  تزریق انسولین

با این حال، آنها معمولا در اطراف پروتئین های خاصی پیچیده و بسته بندی شده و در هسته ی سلول قرار می گیرند و بنابراین بسیاری از ژن ها در DNA نمی توانند نسخه برداری شوند، زیرا آنها به سادگی قابل دسترس نیستند.


با خوردن غذاهای ناسالم برخی از این قطعات DNA که به طور معمول پنهان هستند، باز می شوند، شبیه به یک حلقه ی آویزان شده از یک کلاف پشمی.

این منطقه از مواد ژنتیکی تا زمانی که این ناحیه بطور موقت باز است، می تواند بسیار آسان تر نسخه برداری شود.

دانشمندان این پدیده ها را تغییرات اپی ژنتیکی می نامند. پروفسور Eicke Latz،توضیح می دهد: التهاب باعث تغییرات اپی ژنتیکی می شود، در نتیجه، سیستم ایمنی حتی به محرک های کوچک، واکنش های التهابی شدیدتری نشان می دهد.

پیامدهای دراماتیک برای سلامتی

 

این پاسخ های التهابی می تواند به نوبه خود موجب تشدید بیماری های عروقی و یا دیابت نوع ۲ شود.

به عنوان مثال، در آرترواسکلروز، رسوبات عروقی معمول، یا پلاک ها، عمدتا شامل چربی ها و سلول های ایمنی هستند.

واکنش التهابی به طور مستقیم به رشد آنها کمک می کند، زیرا سلول های ایمنی که جدیدا فعال شده اند، به طور مداوم به دیواره های رگهای تغییر یافته، مهاجرت می کنند.

هنگامی که پلاک ها بیش از حد بزرگ می شوند، می توانند پاره شده و منجر به تشکیل لخته ی خون شوند و از طریق جریان خون حرکت کرده و منجر به مسدود شدن عروق گردند کهعواقب احتمالی آن سکته مغزی یا حمله قلبی است.
بنابراین تغذیه ی نامناسب می تواند پیامدهای چشمگیری داشته باشد.در قرن اخیر، میانگین امید به زندگی در کشورهای غربی به طور پیوسته افزایش یافته است.

این روند در حال حاضر برای اولین بار شکسته شده است بطوریکه افرادی که امروز متولد شده اند به طور متوسط ​​زندگی کوتاهتری نسبت به والدین خود خواهند داشت.

رژیم های غذایی ناسالم و فعالیت بدنی بیش از حد کم، در این مسئله نقش تعیین کننده ای بازی می کنند.


پروفسور Eicke Latz توضیح می دهد: به این ترتیب این یافته ها دارای ارتباط مهمی با مسائل اجتماعی می باشد.

جدیدترین مقاله ها :  عاداتی که به دیابت منجر می شوند

پایه های یک رژیم غذایی سالم باید تبدیل به بخش مهمی از آموزش در تمام مقاطع تحصیل

ی شود. تنها به این طریق می توانیم کودکان را در مراحل اولیه در برابر وسوسه های صنایع غذایی ایمن سازیم.

کودکان حق انتخاب غذایی که می خورند را دارندآ اما ما باید به آنها در تصمیم گیری های آگاهانه در مورد عادات غذاییشان کمک کنیم.

ارسال نظر برای " تهاجمی شدن سیستم ایمنی بدن در دراز مدت با فست فودها "

دیدگاه شما

*

code