ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۲۹ فروردین , ۱۳۹۸
خانه اخبار ویژه تازه های پزشکی تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در بوشهر

تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در بوشهر

تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در بوشهر

رئیس مرکز رشد فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: پژوهشگران این مرکز با استفاده از سم خیار دریایی (نوعی آبزی) مرهم سوختگی تولید کرده اند که در آزمایش اولیه، التیام بخشی آن چهار برابر بهترین پمادهای زخم و سوختگی موجود در بازار است.

به گزارش دیبی گرام،محمود نفیسی  افزود: در مرکز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس بوشهر، خیار دریایی که در بدن خود سم ‘ساپونین’ دارد، پرورش داده می شود.

 

وی ادامه داد: این سم دارای خواص دارویی ضد باکتری، ضد قارچ، آنتی اکسیدان و ضد سرطان است.
نفیسی گفت: مرکز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس از سم خیارهای دریایی پمادهای ضد زخم و سوختگی تولید کرده که در آزمایش اولیه چهار برابر بیشتر و زودتر از بهترین پمادهای موجود در بازار در التیام بخشی و بهبود زخم و سوختگی موثر است.

 

وی تهیه خوراک ماهیان مولد سیبس، تولید لارو ماهیان و غذای زنده آنها شامل میکرو جلبک های ریز، تهیه روکش های زیستی از جلبک ها که در نگهداری بیشتر خرما کاربرد دارد از دیگر فعالیت های تحقیقاتی مرکز رشد و فناوری خلیج فارس بوشهر عنوان کرد.

 

نفیسی گفت: همچنین تهیه ‘آلژینات’ که فرآورده ای از جلبک هاست و در صنایع داروسازی و مهندسی بافت استفاده می شود و ‘آگار’ از محصولات با ارزشی است که از دیواره جلبک ‘گراسیلاریا’ بومی استان بوشهر بدست می آید از دیگر تولید تحقیقاتی در دست اجرای این مرکز است.

 

وی بیان کرد: از آگار در صنایع غذایی، محیط کشت باکتری و میکروبیولوژی استفاده می شود و در آینده نه چندان دور شاهد تولید نیمه صنعتی و انبوه آن خواهیم بود.
نفیسی افزود: اکنون طرح های زیست محیطی مرتبط با خلیج فارس در بخش آزمایشگاهی این مرکز انجام می شود که دانشگاه ها موظف هستند با همکاری هسته های فناور و نوآور کارهای تحقیقاتی را به محصولات فناور تبدیل کنند.

جدیدترین مقاله ها :  محافظت از حیوانات در برابر ویروس ها با آنتی بادی ابولا

 

عضو هیات علمی گروه پژوهشی محیط زیست مرکز رشد و فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: کود نانوسیلیس که از ضایعات برگ نخل استخراج و برای بهتر شدن کیفیت محصولات کشاورزی استفاده می شود، در این مرکز تولید شده است.

 

علی احمد صنعتی افزود: استفاده از کود نانوسیلیس گیاهان را در مقابل آفت ها و آلودگی های موجود در خاک مقاوم می کند.
وی اضافه کرد: استفاده از این کود در گیاهانی مثل برنج، گندم و جو علاوه بر ارتقای کیفیت محصول منجر به تولید ساقه های محکم در این محصولات نیز می شود.

 

صنعتی ادامه داد: با همکاری دانشکده کشاورزی از کود نانوسیلیس در گیاه تنباکو استفاده شده و عملکرد مثبتی نشان داده است.
وی اظهار کرد: استفاده از کود نانوسیلیس درخاک شور مقاومت گیاه نسبت به شوری خاک، آفت گیاهان و فلزات سنگین را افزایش می دهد.

 

مرکز رشد فناوری خلیج فارس بوشهر فعالیت های تحقیقاتی خود را روی دریا و فعالیت های بوم شناسی آبزیان و محیط زیست انجام می دهد.
این مرکز در سه گروه پژوهشی شیلات، محیط زیست و زیست فناوری دریا فعالیت می کند.

ارسال نظر برای " تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در بوشهر "

دیدگاه شما

*

code