ads_developerspro
امروز :‌ سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت ارتباط افزایش خطر بیش‌فعالی در کودک با دیابت نوع ۱ والدین
  • ۱۴ بهمن, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۳ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219336270
  • بازدید: 232

ارتباط افزایش خطر بیش‌فعالی در کودک با دیابت نوع ۱ والدین

ارتباط افزایش خطر بیش‌فعالی در کودک با دیابت نوع 1 والدین

مطالعه ی کودکان والدین مبتلا به دیابت نوع 1 نشان می دهد که این کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلال کم‌توجّهی - بیش‌فعالی(ADHD)  هستند.

ارتباط افزایش خطر بیش‌فعالی در کودک با دیابت نوع ۱ والدین

به گزارش دیبی گرام،در حالی که این یافته ها ارتباط بین این دو وضعیت، را نشان می دهد اما هیچ مدرکی برای توضیح این ارتباط وجود ندارد و به تحقیقات بیشتری برای درک این موضوع نیاز است.

 

دانشمندان مرکز تحقیقات مراقبتهای بهداشتی اولیه در دانشگاه Lund در سوئد، بیش از ۱۵،۶۰۰ کودک را که والدین آنها به دیابت نوع ۱ مبتلا بودند، شناسایی و  نتایج سلامت آنها را با گروهی متشکل از ۱،۳۸۰،۸۲۹ جوان که والدین آنها به دیابت نوع ۱ مبتلا نبودند، مقایسه کردند.

 

آنها دریافتند که خطر ابتلا به ADHD در کودکانی با والدین مبتلا به دیابت نوع ۱ در مقایسه با گروهی که والدین آنها به این بیماری مبتلا نبودند، ۲۹ درصد بالاتر است.
درست مانند دیابت نوع ۱، ADHD  اغلب در دوران کودکی بین سنین ۶ تا ۱۲ سالگی تشخیص داده می شود.

 

 

هیچ کس هنوز نمی تواند دقیقا توضیح دهد که چرا این بیماری بروز می کند، اما اعتقاد بر این است که زایمان زودرس ، داشتن وزن کم هنگام تولد و کشیدن سیگار توسط مادر، مصرف داروها یا مصرف مقادیر زیادی الکل در دوران بارداری ممکن است در بروز این بیماری نقش داشته باشد.

در حال حاضر درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما با دارو و حمایتهای آموزشی مناسب برای والدین و کودک، می توان آن را مدیریت کرد.

 

احتمال تشخیص ADHD در پسران بیشتر از دختران است و اگر یک نفر از افراد خانواده به این وضعیت مبتلا باشد، خطر ابتلا به این بیماری در کودکان دیگر این خانواده افزایش می یابد.
محققان می گویند: یکی از نقاط قوت مهم مطالعه ی ما این بود که در سراسر کشور انجام شد و تعداد افرادی با والدین مبتلا به دیابت نوع ۱، به اندازه کافی زیاد بود که ما توان بررسی کافی برای کشف این ارتباط را داشته باشیم.

جدیدترین مقاله ها :  زنان و مردان از رژیم های کم کالری مزایای متفاوتی را دریافت می کنند

 

 

تمام داده ها از مرکز ثبت پرونده های پزشکی سوئد استخراج شدند که دارای کیفیتی بالا و پوشش ملی هستند.

طراحی مطالعه آینده نگر و تکمیل دوره ی پیگیری بیماران یکی دیگر از مزایای عمده ی مطالعه ی اخیر بود. یافته های این مطالعه بصورت آنلاین در  Diabetes Care منتشر شد.

ارسال نظر برای " ارتباط افزایش خطر بیش‌فعالی در کودک با دیابت نوع ۱ والدین "

دیدگاه شما

*

code