ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۲۹ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت پیش آگاهی ضعیف سرطان پروستات در مردان مبتلا به دیابت
  • ۱۶ بهمن, ۱۳۹۶ در ۱:۱۳ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219336294
  • بازدید: 194

پیش آگاهی ضعیف سرطان پروستات در مردان مبتلا به دیابت

پیش آگاهی ضعیف سرطان پروستات در مردان مبتلا به دیابت

احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان مبتلا به دیابت نوع 2 کمتر از افراد غیردیابتی است.با این حال، میزان مرگ و میر بر اثر این سرطان، در مردان دیابتی بالاتر است.محققان مرکز تحقیقات دیابت آلمان(DZD) ازTübingen و متخصصان مرکز هلمهولتز در مونیخ و دپارتمان ارولوژی در بیمارستان دانشگاهیTübingen توانستند نشان دهند که در مردان دیابتی مبتلا به این سرطان، گیرنده های آندروژن و فرم های میتوژنیک گیرنده ی انسولین(ایزوفرم A) بیشتر بیان می شوند.این موضوع توضیح می دهد که چرا مردان مبتلا به دیابت، پیش آگهی ضعیفی برای سرطان پروستات دارند.

به گزارش دیبی گرام،این نتایج در مجلات Molecular Metabolism و  Endocrine Related Cancer منتشر شده است.

 


سرطان پروستات و دیابت نوع ۲ یکی از شایع ترین بیماری ها در مردان است. اگرچه مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت بیشتر از ابتلا به سرطان رنج می برند، اما در مورد سرطان پروستات چنین نیست.برعکس، متاآنالیز مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان دیابتی کمتر است.با این حال، میزان مرگ و میر بر اثر این سرطان در مردان دیابتی بالاتر است.این موضوع در مطالعات اخیر نیز تایید شده است.

 

 

 اینتیم تحقیقاتی به تازگی داده های بیماران مبتلا به دیابت را که به دلیل سرطان پروستات جان خود را از دست داده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.همانطور که انتظار می رفت، تعداد بیماران مبتلا به دیابت که بر اثر این سرطان فوت کرده بودند، کمتر از جمعیت عمومی بود. با این حال، احتمال متاستاز سرطان به گره های لنفاوی در مردان دیابتی بیشتر بود.علاوه بر این، نسبت بیماران در معرض خطر بسیار بالا مطابق با دستورالعمل های شبکه ملی سرطان(NCCN) ، در بین افرادی که مبتلا به دیابت بودند، به میزان قابل توجهی بالاتر بود.

اما چگونه کارسینوم پروستات در مردان مبتلا به دیابت با مردانی که به دیابت مبتلا نیستند، متفاوت است؟ چه عاملی باعث تهاجمی شدن سرطان پروستات در بیماران مبتلا به این بیماری متابولیکی می شود؟ محققان این سؤالات را در تحقیق دیگری مورد بررسی قرار دادند.

 

 

برای این منظور، ۷۰ نمونه از تومور بیماران بدون دیابت و ۵۹ نمونه از تومور بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲  را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.


از آنجایی که هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) نقش مهمی در ابتلا به سرطان پروستات بازی می کنند، دانشمندان زنجیره ی سیگنالینگ آندروژن را بررسی کردند.

جدیدترین مقاله ها :  چای بابونه ضد دیابت

دکتر Martin Heni که این مطالعه را در IDM رهبری نمود، گفت:ما یک تجزیه و تحلیل بیان ژن از پروتئین های کلیدی انجام دادیم و دریافتیم که در مردان مبتلا به دیابت، گیرنده های آندروژنی (AR) افزایش یافته است، و مسیر پیام رسانی که بواسطه ی AR کار می کند، شدیدا فعال است.

دکتر استفان لوتز، نویسنده اول این مطالعه گفت: ما یک تفاوت دیگر را شناسایی کردیم و آن افزایش بیان گیرنده های انسولینی ایزوفرم A بود که به طور فزاینده ای در بیماران دیابتی مبتلا به کارسینوم پروستات ، تولید می شد.

 

 

این نوع گیرنده می تواند به عوامل رشد شبه انسولینی(IGFs) متصل شود و باعث افزایش رشد و تقسیم سلولی گردد. به طور معمول، در بزرگسالان گیرنده های انسولینی بشکل ایزوفرمB هستند که به IGFهامتصل نمی شوند. علاوه بر این، در بیماران مبتلا به دیابت، بیوسنتز استروئیدها در تومور نیز تغییر می کند. لیگاندهای گیرنده ی استروژن با خصوصیت محافظت کنندگی کمتری، تشکیل می شوند.
این امر موجب تقویت بیشتر مسیر سیگنالینگ آندروژنی در تومورها می شود.


دکتر Heni در خلاصه ی نتایج این تحقیق  گفت: تحقیقات ما بینش جدیدی در مورد اینکه چرا سرطان پروستات در مردان مبتلا به دیابت نوع ۲ بسیار مهاجم است، را ارائه داد.

پروفسور Arnulf Stenzl، سرپرست بخش اورولوژی بیمارستان دانشگاه توبینگن، گفت: کارسینوم پروستات در مردان مبتلا به دیابت نوع ۲، پیش آگهی ضعیفی دارد و بنابراین باید در مراحل ابتدایی تشخیص وبه طور جامع تری نسبت به سرطان پروستات در افراد بدون دیابت، درمان شود.

جدیدترین مقاله ها :  تحولی در مدیریت دیابت با FreeStyle Libre
ارسال نظر برای " پیش آگاهی ضعیف سرطان پروستات در مردان مبتلا به دیابت "

دیدگاه شما

*

code