ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت بررسی کار شیفتی و عوامل خطر ژنتیکی برای دیابت نوع ۲
  • ۲۷ بهمن, ۱۳۹۶ در ۱:۳۳ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219336595
  • بازدید: 104

بررسی کار شیفتی و عوامل خطر ژنتیکی برای دیابت نوع ۲

بررسی کار شیفتی و عوامل خطر ژنتیکی برای دیابت نوع 2

در یک مطالعه ی جدید، محققان بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان به بررسی دقیق ارتباط بین کار شیفتی و دیابت نوع 2 پرداخته اند.

بررسی کار شیفتی و عوامل خطر ژنتیکی برای دیابت نوع ۲

به گزارش دیبی گرام،محققان داده های مربوط به صدها هزار نفر را از بیوبانک بریتانیا بررسی نمودند تا اطلاعات بهتری از تاثیر کار شیفتی – به خصوص کار مکررشبانه – بر احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ بدست آورند.

 

این گروه از محققان همچنین نمره ای را برای خطر ژنتیکی دیابت نوع ۲ توسعه داده و اطلاعات ژنتیکی دهها هزار کارگر را از پایگاه داده ها بررسی کردند.
آنها دریافتند که کار مکرر شبانه، احتمال شیوع دیابت نوع ۲، را بدون در نظر گرفتن خطر ژنتیکی ابتلا به این بیماری در میان جمعیت مورد مطالعه افزایش می دهد.نتایج آنها در مجله ی Diabetes Care منتشر گردید.

 


پرفسور Cline Vetter و پرفسور Hassan S. Dashti نویسندگان این مقاله اظهار داشتند: ما یک واکنش مرتبط با دوز را بین فرکانس کار شبانه و دیابت نوع ۲ مشاهده کردیم، که در آن احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ برای کسانی که شیفت کاری مکرر انجام می دهند، صرفنظر از استعداد ژنتیکی آنها، افزایش می یابد. این نتایج به ما در درک یک قطعه از این پازل کمک کرد: در حقیقت به نظر می رسد فرکانس کار شیفتی یک عامل مهم در این ارتباط است.

 

در این تحقیقات اطلاعات بیش از ۲۷۰ هزار نفر، از جمله ۷۰،۰۰۰ نفر که اطلاعات دقیق استخدامی آنها در طول عمرشان موجود بود و زیر گروهی از بیش از ۴۴،۰۰۰ نفر که اطلاعات ژنتیکی آنها در دسترس بود، مورد بررسی قرار گرفت.بیش از ۶۰۰۰ نفر در جمعیت نمونه به دیابت نوع ۲ مبتلا شده بودند.

 

جدیدترین مقاله ها :  کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در افراد مبتلا به دیابت


با استفاده از اطلاعات بیش از ۱۰۰ نوع واریانت ژنتیکی مرتبط با دیابت نوع ۲ ، تیم تحقیقاتی یک نمره خطر ژنتیکی را ابداع کردند که از آن برای ارزیابی هر یک از شرکت کنندگان استفاده نمودند.

همانطور که انتظار می رفت، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ برای افرادی که دارای بالاترین نمرات خطر ژنتیکی بودند، تقریبا چهار برابر بیشتر از افرادی بود که نمرات خطر ژنتیکی کم تری داشتند.

 

 

کارشیفتیاین احتمال را تغییر نداد، به نظر می رسد کار شیفتی شبانه، اثرات مشابه ای صرفنظر از استعداد ژنتیکی فرد نسبت به دیابت نوع ۲ دارد.
محققان متوجه شدند که احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ برای همه کارکنان شیفتی، در مقایسه با افرادی که در روز کار می کنند، بیشتر است، به استثنای کارکنانی که بطور دائمی در شیفت شب کار می کنند.

 

 

محققان اظهار داشتند که احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ برای افرادی که در شیفت های نامنظم یا چرخشی با شیفت های معمول شبانه کار می کنند، پس از در نظر گرفتن سایر عوامل خطر دیابت، ۴۴ درصد افزایش می یابد.

 

 

پرفسور Scheer، مدیر برنامه ی کرونوبیولوژی پزشکی و دانشمند عصب شناس در بخش خواب و اختلالات سیرکادین در بیمارستان BWH گفت: نتایج ما نشان می دهد که این دو عامل خطر، هر دو در احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ نقش مهمی دارند، به نظر نمی رسد تعامل بین این دو عامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، جدید باشد ولی نیاز به تکرار در مطالعات آینده، به ویژه در دیگر جمعیتهای قومی غیر اروپایی دارد.

جدیدترین مقاله ها :  احتمال سقوط افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی
ارسال نظر برای " بررسی کار شیفتی و عوامل خطر ژنتیکی برای دیابت نوع ۲ "

دیدگاه شما

*

code