ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ با کشیدن سیگار
  • ۲۶ اسفند, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۱ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219337474
  • بازدید: 170
سیگار کشیدن باعث ابتلای فرد به دیابت نوع 2

افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ با کشیدن سیگار

افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با کشیدن سیگار

تحقیقات پژوهشگران چینی و انگلیسی نشان داد که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 برای افراد سیگاری، بیشتر است.

به گزارش دیبی گرام،این تیم بین المللی تحقیقاتی نتوانست نتیجه گیری کند که سیگار کشیدن باعث ابتلای فرد به دیابت نوع ۲ می شود، اما تأکید کرد که سیگار کشیدن یکی از عوامل مهم خطر قابل اصلاح در شیوه ی زندگی برای بیماری دیابت، است.

 

محققان دانشگاه آکسفورد در انگلستان و آکادمی علوم پزشکی چین و دانشگاه پکن، میزان مصرف سیگار را در میان ۵۰۰ هزار بزرگسال در مناطق شهری و روستایی چین بررسی کردند. هیچ یک از شرکت کنندگان قبل از این تحقیق، به دیابت نوع ۲ مبتلا نبودند.

 

پرونده های بهداشتی این افراد به مدت ۹ سال برای مرگ و بستری در بیمارستان بررسی و پیگیری شد. در طول این مدت بیش از ۱۳،۵۰۰ نفر از این گروه به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند.
در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده بودند، سیگاریهای معمولی ۱۵ تا ۳۰ درصد بیشتر به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند، در حالی که متغیرهایی مانند سن و مصرف الکل در این مطالعه مورد توجه قرار گرفتند.

 

یافته های این مطالعه همچنین نشان داد که یک رابطه ی دوز- واکنش، بین کشیدن سیگار و ابتلا به دیابت وجود دارد که نشان می دهد احتمال ابتلا به نوع ۲ برای کسانی که بیشتر سیگار می کشند، بیشتر است. در حالی که کسانی که سیگار کشیدن را در سنین پایین تر شروع کرده بودند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بودند.

 


یافته های جالب توجه ای در مورد کشیدن سیگار و وزن وجود داشت. احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲، برای افراد سیگاری که BMI بالایی داشتند، در مقایسه با افراد سیگاری که BMI کمتری داشتند، بیشتر بود. جالب است بدانید هرچند سیگاریها به طور متوسط ​​نسبت به افراد غیر سیگاری لاغرتر هستند، – که به علت سرکوب اشتها بوسیله ی سیگار است- اما افراد سیگاری شدید، بیشتر در معرض تجمع چربی در ناحیه ی شکم در مقایسه با افراد سیگاری سبک و افراد غیر سیگاری هستند که این موضوع خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را بیشتر افزایش می دهد.

 

جدیدترین مقاله ها :  پیش‌دیابتی‌ها بخوانند


خطر ابتلا به دیابت در میان افرادی که اخیرا به دلیل بیماری سیگار را ترک کرده بودند، همچنان بالا بود اما در میان کسانی که سیگار کشیدن را به دلایل دیگری متوقف کرده بودند، کاهش نشان می داد.

 


نویسنده ی این تحقیق، پروفسورLiming Liاز دانشگاه پکن، گفت: ما نمی توانیم از این یافته ها نتیجه گیری کنیم که سیگار کشیدن باعث ابتلای افراد به دیابت نوع ۲ می شود، اما صرفنظر از این، سیگار کشیدن باید به عنوان یک عامل مهم قابل اصلاح در شیوه ی زندگی، هدف استراتژی های پیشگیرانه از بیماری ها در آینده از جمله دیابت، در چین و سایر نقاط جهان باشد.

نتایج این مطالعه به صورت آنلاین در The Lancet منتشر گردید.

ارسال نظر برای " افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ با کشیدن سیگار "

دیدگاه شما

*

code