ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۲۹ فروردین , ۱۳۹۸
خانه اخبار ویژه تازه های پزشکی کمک به درمان نابینایی با نانوسیم حاوی پوشش طلا

کمک به درمان نابینایی با نانوسیم حاوی پوشش طلا

کمک به درمان نابینایی با نانوسیم حاوی پوشش طلا

پژوهشگران چینی از نوعی نانوسیم دارای پوششی از جنس نانوذرات طلا برای بازیابی بینایی در موش‌های آزمایشگاهی استفاده کردند؛ این فناوری می‌تواند برای کمک به درمان نابینایی در انسان به کار رود.

کمک به درمان نابینایی با نانوسیم حاوی پوشش طلا

به گزارش دیبی گرام،دانشمندان دانشگاه فودان در شانگهای چین موفق شدند با استفاده از نانوذرات طلا در چشم موش‌های آزمایشگاهی، بینایی را به این حیوانات باز گردانند.

 

هرچند این روش تاکنون تنها روی موش‌های آزمایشگاه بررسی شده اما پتانسیل بالایی داشته و امیدهایی برای درمان نابینایی در برخی افراد ایجاد کرده است.
محققان نانوذرات طلا را با نانوسیم دی‌اکسید تیتانیوم پوشش داده و از آن به عنوان گیرنده نور طبیعی در چشم موش استفاده کردند و نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

 

نانوسیم‌های دارای پوشش طلا طولی کمتر از ۱۰۰ نانومتر داشته و روی سلول‌های گیرنده نوری مخروطی شکل در پشت شبکیه چشم موش‌های نابینا قرار داده شد؛ زمانی که نور به این نانوذرات تابیده می‌شود، ولتاژ کوچکی ایجاد می‌کند که موجب پاسخ نرون‌های بینایی در چشم می‌شود.

 

جذابیت این روش آن است که برخلاف روش‌های رایج نیاز به ابزارهای میکروالکترونیک نداشته و کاملا با پروتزهای فعلی تفاوت دارد.
جیایی ژانگ و همکارانش فعالیت سلول‌های شبکیه چشم را بررسی کردند و دریافتند که نوعی نرون در شبکیه چشم وجود دارد که مسئول دریافت اطلاعات بینایی از گیرنده‌های نوری است.

 

این سلول‌ها زمانی که نور آبی، سبز یا مادون قرمز به آنها تابیده شود، عکس العملی از خود نشان می‌دهند و این گروه با استفاده نانوسیم پوشیده از نانوذرات موفق شدند امکان شناسایی نور را در چشم موش‌هایی که بینایی خود را از دست داده‌اند فراهم کنند.

جدیدترین مقاله ها :  تصادفات رانندگی علت اصلی ابتلا به صرع در ایران
ارسال نظر برای " کمک به درمان نابینایی با نانوسیم حاوی پوشش طلا "

دیدگاه شما

*

code