ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۲۹ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت کاهش وزن افراد چاق با داروی جدید دیابت
  • ۱۴ فروردین, ۱۳۹۷ در ۹:۵۴ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219337794
  • بازدید: 293
کاهش وزن افراد چاق غیر دیابتی

کاهش وزن افراد چاق با داروی جدید دیابت

کاهش وزن افراد چاق با داروی جدید دیابت

یک مطالعه جدید نشان داد ترکیباتی که کار یک هورمون طبیعی تنظیم کننده ی اشتها را تقلید می کنند ممکن است به کاهش وزن افراد چاق غیر دیابتی، کمک کنند. گزارشی از این پژوهش در نشست سالانه انجمن غدد درون ریز در شیکاگو(2018ENDO ) ارائه شد.

به گزارش دیبی گرام،این ترکیب، که سماگلوتید(semaglutide)، نام دارد دارای یک ساختار شیمیایی بسیار شبیه به هورمون پپتید شبه گلوکاگون ۱ یاGLP-1  است که ترشح انسولین و اشتها را تنظیم می کند.

 

در ماه دسامبر، اداره ی غذا و داروی ایالات متحده، Ozempic(سماگلوتید) را برای یکبار تزریق در هفته بهمراه رژیم غذایی و ورزش، بمنظور بهبود کنترل گلایسمی در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲، تایید کرد.

 


پرفسور Patrick M. O’Neil نویسنده اصلی این مقاله و مدیر مرکز مدیریت وزن و استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی در چارلستون،  گفت: این مطالعه ی تصادفی نشان داد کاهش وزن افراد چاق غیر دیابتی، با استفاده از سماگلوتید بیشترین کاهش وزن ناشی از هر مداخله دارویی است که تاکنون انجام شده است.

 

او افزود: در این مطالعه ی جدید، ۹۵۷ نفر شرکت داشتند که ۳۵ درصد آنها مرد بودند. تمام شرکت کنندگان دارای شاخص توده بدنی(BMI) حداقل ۳۰ بوده، اما به دیابت مبتلا نبودند.

آنها به صورت تصادفی به ۷ گروه مختلف تقسیم شدند. پنج گروه با دوزهای مختلف سماگلوتید (بین ۰٫۰۵ تا ۰٫۴ میلی گرم) با یک بار تزریق در روز درمان شدند و گروه ششم دارونما دریافت کرده و گروه هفتم ۳ میلیگرم داروی لیراگلوتید (داروی دیابت) دریافت نمودند.

 

 

تمام شرکت کنندگان مشاوره های ماهانه در مورد رژیم غذایی و ورزش دریافت کردند.
پس از یک سال، تمام شرکت کنندگان تحت درمان با سماگلوتید وزن بیشتری را نسبت به گروه دارونما از دست دادند و هر چه دوز سماگلوتید بالاتر بود، از وزن افراد بیشتر کاسته شده بود.

شرکت کنندگانی که روزانه ۰٫۰۵ میلیگرم سماگلوتید دریافت کرده بودند، به طور متوسط ۶٫۰ درصد از وزن بدنشان را از دست دادند.

 

جدیدترین مقاله ها :  معرفی وراپامیل به عنوان یک درمان موثر برای دیابت نوع 1

 

گروهی که ۰٫۱ میلی گرم سماگلوتید دریافت می کردند به طور میانگین ۸٫۶ درصد از وزن خود را از دست دادند؛ گروهی که ۰٫۳ میلی گرم سماگلوتید دریافت کردند به طور میانگین به ۱۱٫۲ درصد و کسانی که دوز روزانه ی ۰٫۴ میلی گرم دریافت می کردند، به طور متوسط ​​۱۳٫۸ درصد کاهش وزن داشتند.

 

 

کسانی که لیراگلوتید دریافت کرده بودند، به طور متوسط ​​۷٫۸ درصد از وزن بدن خود را از دست دادند، در حالی که متوسط کاهش وزن افراد گروه دارونما، تنها ۲٫۳ درصد بود. ۶۵ درصد از شرکت کنندگانی که ۰٫۴ میلی گرم سماگلوتید در روز دریافت کرده بودند، حداقل ۱۰ درصد از وزن بدن خود را از دست دادند، در حالیکه ۱۰ درصد از افراد گروه دارونما و ۳۴ درصد از افراد گروه لیراگلوتید توانستند حداقل ۱۰ درصد از وزن خود را کاهش دهند.

 


شایعترین عوارض جانبی در افرادی که سماگلوتید مصرف می کردند، تهوع خفیفتامتوسط ​​بود، که مشابه با عوارض قبلی گزارش شده در مورد آگونیست های گیرنده GLP-1 است.
پرفسور O’Neil خاطر نشان کرد که مطالعات بیشتری درباره استفاده از سماگلوتید برای درمان چاقی در حال انجام است.

ارسال نظر برای " کاهش وزن افراد چاق با داروی جدید دیابت "

دیدگاه شما

*

code