ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۳۰ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت ارتباط مهارکننده های DDP-4 با بیماری التهابی روده
  • ۱۵ فروردین, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۵ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219337834
  • بازدید: 215

ارتباط مهارکننده های DDP-4 با بیماری التهابی روده

ارتباط مهارکننده های DDP-4 با بیماری التهابی روده

در یک مطالعه ی جدید محققان کانادایی، بین یک کلاس دارویی دیابت نوع 2 و بیماری التهابی روده (IBD) ارتباطی را یافتند.

ارتباط مهارکننده های DDP-4 با بیماری التهابی روده

به گزارش دیبی گرام،محققان دانشگاه مک گیل می گویند: مهار کننده های دیپپتیدیل پپتیداز ۴ (DPP-4)، که همچنین به عنوان گلیپتین ها شناخته می شوند، با خطر بیشتری برای بیماری های التهابی روده مانند کولیت اولسر و بیماری کرون ارتباط دارند.

 

مهار کننده هایDPP-4 یک گروه دارویی نسبتا جدید برای کنترل دیابت نوع ۲ هستند، از جملهداروهای این خانواده ی دارویی می توان بهJanuvia (سیتاگلیپتین)، Galvus(ویلداگلیپتین)، Onglyza (ساکساگلیپتین) وTradjenta (لیناگلیپتین) اشاره کرد.

 

 

این گروه از داروها ممکن است برای افرادی که با مصرف متفورمین و تغییر سبک زندگی به تنهایی قادر به کنترل کافی قند خون خود نیستند، تجویز شود.
در این تحقیق بیش از ۱۴۱ هزار بزرگسال که بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ مصرف داروهای دیابت را آغاز کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.

 

 

کسانی که از انسولین استفاده می کردند یا از نوعی IBD رنج می بردند، از این مطالعه حذف شدند.
در طی دوره ی سه ساله ی این مطالعه، ۲۰۸ مورد جدیدIBD شناسایی شد، نتایج نشان داد که استفاده از مهارکنندهDPP-4 با افزایش ۷۵ درصدی خطر ابتلا به بیماری التهابی روده ارتباط دارد.

 


علیرغم این یافته ها، محققان اظهار داشتند که این خطر هنوز نسبتا کم است.آنها نتیجه گرفتند که اگر چه یافته های ما باید تکرار شود، پزشکان باید از این ارتباط احتمالی مطلع باشند تا شاید از تجویز مهار کننده های DPP-4 برای افرادی که در معرض خطر بالایی برای بیماریهای التهابی روده هستند، مانند افرادی با سابقه خانوادگی این بیماری ها یا با شرایط شناخته شده ی خود ایمنی، خودداری کنند.

 

جدیدترین مقاله ها :  ارتباط دیابت نوع 3 با بیماری آلزایمر


آنها همچنین گفتند که این یافته ها تنها مشاهداتی هستند و ما نمی توانیم مانع از عوامل غیر ارزیابی شده ای شویم که ممکن است نتایج را تحت تأثیر قرار دهند.
مطالعات پیشین همچنین نشان داده اند که مهارکننده های DPP-4 می توانند به کاهش وزن کمک کنند زیرا اشتها را کاهش می دهند.

 

 

عوارض جانبی مرتبط با این داروها شامل افزایش احتمال خطر پانکراتیت و درد مفصلی است.
در سال ۲۰۱۵، Diabetes.co.uk  یک برنامه ی کم کربوهیدرات را راه اندازی نمود که به بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در کاهش وزن، بهبود سطح قند خون و کاهش وابستگی به داروهای دیابتی کمک کرده است.

 

 

یافته های این تحقیق در BMJ منتشر شده است.

ارسال نظر برای " ارتباط مهارکننده های DDP-4 با بیماری التهابی روده "

دیدگاه شما

*

code