ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۲۹ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط با چربی شکمی
  • ۲۷ فروردین, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۲ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219337982
  • بازدید: 168

افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط با چربی شکمی

افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط با چربی شکمی

محققان می گویند نوع خاصی از ژن چربی شکم می تواند تأثیر قابل توجهی بر ابتلای فرد به دیابت نوع 2 گذارد. داشتن اضافه وزن و چربی اضافه در شکم باعث افزایش خطر دیابت نوع 2 می شود، اما از دست دادن وزن از طریق یک رژیم غذایی سالم و ایجاد تغییرات مثبت در شیوه زندگی می تواند این خطر را کاهش دهد.

افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط با چربی شکمی

به گزارش دیبی گرام،محققان دانشگاه آکسفورد نشان دادند که یک ژن ویژه بنام KLF14 می تواند عامل افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط با چربی شکمی باشد.

 


محققان نشان دادند که ژن KLF14 تعیین کننده ی محل ذخیره ی چربی است و در زنان نسخه ی کمی متفاوت از این ژن، چربیها را بجای شکم در رانها ذخیره می کند که با خطر کمتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد.

 

محققان نشان دادند که سلول های چربی بزرگتر که توده ی بیشتری چربی را در خود ذخیره می کنند، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهند، همچنین آنها نشان دادند که تمام چربی های اضافی در مناطق مختلف بدن، از نظر تاثیر گذاری بر خطر ابتلا به دیابت یکسان نیستند.

 

پروفسور مارک مک کارتی، استاد دانشگاه آکسفورد، گفت: در اینجا، ما یک ژن کلیدی در زنان شناسایی نمودیم که تعیین می کند چربی اضافه در چه محلی ذخیره شود: در اطراف ناحیه ران جایی که عواقب متابولیکی ندارد یا در اطراف کمر، جایی که به ویژه احتمال خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

 

داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد، اما این مطالعه نشان می دهد که تمام چربی ها با هم برابر نیستند: جایی که چربی اضافی در بدن ذخیره می شود، تاثیر زیادی بر خطر بیماری دارد.

 

محققان علاقه مند به انجام تحقیقات بیشتر با تمرکز بر درک بیشتر نقش KLF14 هستند.
یکی از نویسندگان این مقاله Kerrine Small  از کینگ کالج لندن، گفت: این یافته ها یکی از کامل ترین اطلاعات از یک قطعه از داده های ژنتیکی را ارائه می دهد – ما ژن KLF14 را مورد مطالعه قرار داده ایم تا این که بدانیم این ژن در کجای بدن و چگونه عمل می کند، و همچنین بدانیم در چه افرادی عمل می کند.

جدیدترین مقاله ها :  ارتباط علائم یائسگی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

 

 

یافته های این تحقیق در مجله Nature Genetics منتشر شده است.

ارسال نظر برای " افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط با چربی شکمی "

دیدگاه شما

*

code