ads_developerspro
امروز :‌ سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت بروز دیابت نوع ۱ و سایر بیماری های خودایمنی با ویروس تب غده‌‌ای
  • ۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۸:۵۹ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219338217
  • بازدید: 302

بروز دیابت نوع ۱ و سایر بیماری های خودایمنی با ویروس تب غده‌‌ای

بروز دیابت نوع 1 و سایر بیماری های خودایمنی با ویروس تب غده‌‌ای

دانشمندان بر این باورند که یک قدم به درک عملکرد ویروس ها بعنوان ماشه ای برای شروع دیابت نوع 1 و سایر بیماری های خودایمنی نزدیک تر شده اند.

بروز دیابت نوع ۱ و سایر بیماری های خودایمنی با ویروس تب غده‌‌ای

به گزارش دیبی گرام،دانشمندان بر این باورند که یک قدم به درک عملکرد ویروس ها بعنوان ماشه ای برای شروع دیابت نوع ۱ و سایر بیماری های خودایمنی نزدیک تر شده اند.

 

در این مطالعه که بودجه ی آن از طرف JDRF تامین گردید، دانشمندان ارتباط بین ویروس اپشتین بار(Epstein-Barr virus) که علت بروز تب غده ای(مونونوکلئوز عفونی)است را با دیابت نوع ۱ بررسی نمودند.

 

تصور می شود که ۹۰ درصد از افراد تا رسیدن به سن ۲۰ سالگی در معرض ویروس تب گلندولار قرار می گیرند و هنگامی که این ویروس وارد بدن شود، برای همیشه در بدن باقی می ماند.
از آنجایی که ارتباط این ویروس با سایر بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس که موجب التهاب مفاصل و اندام ها می گردد، مشخص شده است، محققان آمریکایی در مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی به بررسی علت این ارتباط پرداختند.

 

محققان تلاش خود را بر بررسی چگونگی اندرکنش ویروس با DNA انسان، متمرکز نمودند، آنها از یک برنامه کامپیوتری ویژه در این تحقیق استفاده کردند.
یافته های آنها نشان داد که ویروسEpstein-Barr ، پروتئینی به نام EBNA2 تولید می کند که به چندین منطقه در ژنوم انسان متصل می شود که این مناطق با بیماریهای خود ایمنی ارتباط دارند.

 

نتایج این تحقیقات همچنین نشان می دهد که عفونت های ویروسی یا باکتریایی، سوء تغذیه، آلودگی و سایر شرایط زیست محیطی ممکن است بر ژن های انسانی تأثیر گذاشته و به نوبه خود ممکن است موجب ایجاد بیماری های خودایمنی شوند.

 

جدیدترین مقاله ها :  آزمایش جدید برای تشخیص صحیح دیابت


دکتر John Harley ، پژوهشگر ارشد این تحقیقات گفت: این کشف به اندازه ی کافی مهم است که بسیاری از دانشمندان را در سراسر جهان مجبور می کند تا در مورد نقش این ویروس در بروز اختلالات خود ایمنی تحقیق کنند، به عنوان یک نتیجه، و با فرض اینکه سایر محققان می توانند یافته های ما را تکرار کنند، این تحقیق می تواند منجر به ابداع روشهای پیشگیری و درمان و راه هایی برای پیش بینی بیماری های خود ایمنی شود که در حال حاضر وجود ندارد.در حال حاضر هیچ واکسنی برای جلوگیری از عفونت EBV تولید نشده است.

 


دکتر Leah Kottyan، متخصص ایمونولوژی از مرکز ژنومیک و اتیولوژی اتوایمیون(CAGE)   در سینسیناتی، افزود: ما منطقی قوی برای تشویق محققان به تلاش بیشتر در این زمینه ارائه داده ایم، هم اکنون تعدادی واکسن  برای EBV در حال توسعه است، من فکر می کنم این مطالعه ممکن است دانشمندان را به توسعه ی سریعتر این واکسن تشویق کند.

 

 

نتایج این تحقیق بصورت آنلاین مجلهNature  منتشر شده است.

ارسال نظر برای " بروز دیابت نوع ۱ و سایر بیماری های خودایمنی با ویروس تب غده‌‌ای "

دیدگاه شما

*

code