ads_developerspro
امروز :‌ چهارشنبه, ۲۹ اسفند , ۱۳۹۷
خانه دیابت کمک به درمان رتینوپاتی دیابتی

کمک به درمان رتینوپاتی دیابتی

کمک به درمان رتینوپاتی دیابتی

دانشمندان امیدوارند با کمک نوعی لنز تماسی که در تاریکی می درخشد از رتینوپاتی که علت اصلی نابینایی در افراد مبتلا به دیابت است، جلوگیری کنند.

کمک به درمان رتینوپاتی دیابتی

به گزارش دیبی گرام،دانشمندان امیدوارند با کمک نوعی لنز تماسی که در تاریکی می درخشد از رتینوپاتی که علت اصلی نابینایی در افراد مبتلا به دیابت است، جلوگیری کنند.

 

این لنز که توسط موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) ساخته شده است، در شب نوری با شدت کم را به درون چشم گسیل می دهد هدف از این کار، کاهش نیاز به اکسیژن است تا بتوان تاثیرات رتینوپاتی دیابتی را محدود نمود.

 


رتینوپاتی علت اصلی کاهش بینایی و حتی نابینایی در افراد مبتلا به دیابت است که باعث تخریب عروقی خونی در چشم و کاهش جریان خون به شبکیه می شود.روشهای درمانی موجود برای رتینوپاتی بستگی به مرحله ی پیشرفت آن دارد، اما اغلب شامل جراحی تهاجمی با لیزر است.

 


یکی از عوامل آسیب به شبکیه، کمبود اکسیژن است؛ بنابراین Colin Cook ، دانشجوی کارشناسی Caltech، در مورد ابداع یک مداخله ی غیر تهاجمی برای جلوگیری از کاهش اکسیژن تحقیق نمود.
این لنزهای تماسی، در طول خواب به سلول های استوانه ای چشم مقدار کمی نور می تابانند.

 

 

این نور با استفاده از ویال های کوچکی که حاوی یک فرم رادیواکتیو از گاز هیدروژن است، تولید می شود. این فرم رادیو اکتیو از گاز هیدروژن، الکترونهایی را از خود گسیل می دهد که سپس بوسیله ی یک پوشش فسفرسانس(phosphorescent coating) به نور تبدیل می شوند.

 


کوک گفت: به نظر می رسد، اکسیژن مصرفی سلول های استوانه ای شبکیه، در تاریکی دو برابر میزان اکسیژنی است که آنها در روشنایی مصرف می کنند.
کوک همچنین دو مشکل موجود برای درمان رتینوپاتی دیابتی با نور را مورد توجه قرار داد. اول این که ماسک های خوابی که از آنها نور ساتع می شود(lighted sleep masks) از سوی افراد مبتلا به دیابت بخوبی تحمل نمی شد، دوم این که بیماران اغلب نمی توانستند درخشش نور به چشمهایشان را در طول خواب نادیده بگیرند و به راحتی بخوابند.

جدیدترین مقاله ها :  تولید اولین سلول های بنیادی

 

 

کوک منبع نور را در سطح چشم قرار داد، بنابراین زمانی که چشمها حرکت می کردند، منبع نور نیز با آن حرکت می کرد به این ترتیب، سوسو کردن نور برای کاربر قابل تحمل بود.
کوک گفت: هنگامیکه می خوابیم، چشمان ما بسته می شود، بنابراین استفاده از ماسک خواب ساتع کننده ی نور موثر نمی باشد، زیرا چشمها بسته می شوند و دیگر نوری دریافت نمی کنند، اما لنزهای تماسی با چشم حرکت می کنند، بنابراین چنین مشکلی وجود ندارد.

 


آزمایشات اولیه بر روی این لنزهای تماسی نشان داد تا ۹۰٪ از فعالیت سلول های استوانه ای در تاریکی کاسته می شود. هم اکنون محققان می خواهند تاثیر استفاده از این روش را در جلوگیری از رتینوپاتی بررسی کنند.
ویراستار سایت دیابت بریتانیا، Benedict Jephcote می گوید: این روش یک درمان تجربی است.

 

 

درمانهایی که با تابش نور به شبکیه کار می کنند، نتایج مثبتی را ارائه نموده اند، اما تحقیقات باید نشان دهند که آیا این نوع درمانها واقعا کار میکنند؟سالها طول خواهد کشید تا ما بتوانیم بفهمیم که درمان مبتنی بر نور در جلوگیری از رتینوپاتی مؤثر است یا خیر.

 

 

تا به امروز، بهترین روش برای جلوگیری از رتینوپاتی، دستیابی به سطح قند خون سالم است که از طریق یک شیوه زندگی سالم امکان پذیر است.

در سال ۲۰۱۵ ما برنامهیLow Carb  را توسعه دادیم که بسیاری از مردم با تبعیت از آن توانسته اند میزان قند خون خود را بهبود بخشیده و سالمتر زندگی کنند.

ارسال نظر برای " کمک به درمان رتینوپاتی دیابتی "

دیدگاه شما

*

code