ads_developerspro
امروز :‌ چهارشنبه, ۲۹ اسفند , ۱۳۹۷
خانه دیابت آیا رژیم های روزه داری باعث افزایش خطر دیابت می شوند؟
  • ۲ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱:۰۰ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219338440
  • بازدید: 280

آیا رژیم های روزه داری باعث افزایش خطر دیابت می شوند؟

آیا رژیم های روزه داری باعث افزایش خطر دیابت می شوند؟

تحقیقات نشان داده است رژیم روزه داری متناوب(یک روز در میان) بمنظور کاهش وزن، عملکرد هورمون تنظیم کننده ی قند خون یعنی انسولین را کاهش داده و ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

آیا رژیم های روزه داری باعث افزایش خطر دیابت می شوند؟

به گزارش دیبی گرام،تحقیقات نشان داده است رژیم روزه داری متناوب(یک روز در میان) بمنظور کاهش وزن، عملکرد هورمون تنظیم کننده ی قند خون یعنی انسولین را کاهش داده و ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

 

این یافته ها نشان می دهد که رژیم های غذایی مبتنی بر روزه داری ممکن است با خطرات سلامت در دراز مدت ارتباط داشته باشند، بنابراین قبل از شروع چنین برنامه هایی بمنظور کاهش وزن، باید این خطرات در نظر گرفته شوند.این یافته ها در نشست سالانه ی انجمن اروپایی غدد درون ریز  ECE 2018، در بارسلون ارائه شد.
دیابت نوع ۲ ، یک بیماری همه گیر جهانی است که اغلب با رژیم غذایی ضعیف و شیوه زندگی نامناسب ارتباط دارد، به همین دلیل ارتباط نزدیکی با چاقی دارد.

 

 

بخشی از کنترلقند خون توسط هورمون انسولین صورت می گیرد که توسط لوزالمعده تولید می شود، اگر سطح انسولین بسیار پایین باشد یا بدن به اثرات آن مقاوم شود، در نتیجه فرد به دیابت نوع ۲ مبتلا می شود و بالا بودن غلظت قند خون می تواند باعث مشکلات جدی سلامت از جمله: مشکلات قلبی، کلیوی و آسیب به چشم شود.

علاوه بر استراتژی های پزشکی مورد استفاده برای درمان دیابت نوع ۲، به بیماران همچنین توصیه می شود شیوه زندگی و رژیم غذایی خود را بمنظور کاهش وزن تغییر دهند.

 

 

به تازگی، رژیم های غذایی روزه داری متناوب برای کاهش وزن محبوبیت عمومی زیادی به دست آورده اند، اما شواهد موجود در مورد موفقیت آنها متناقض بوده و همچنین بحثهایی در مورد اثرات منفی بالقوه ی این رژیمها بر سلامت دراز مدت افراد وجود دارد.

تحقیقات قبلی نیز نشان داده اند که روزه داری کوتاه مدت می تواند مولکول هایی بنام رادیکال های آزاد را تولید کند که مواد شیمیایی بسیار فعالی هستند که می توانند موجب آسیب سلولی در بدن شوند و ممکن است با اختلال عملکرد ارگانها، خطر ابتلا به سرطان و تسریع پیری مرتبط باشند.

 

جدیدترین مقاله ها :  تاثیر زنجبیل بر دیابت


به منظور بررسی تاثیر یک رژیم غذایی روزه داری متناوب در ایجاد رادیکال های مضر آزاد، Ana Bonassa  و همکارانش از دانشگاه سائو پائولو در برزیل، اثرات روزه داری یک روز در میان را بر وزن بدن، میزان رادیکالهای آزاد و عملکرد انسولین در موش صحرایی بالغ طبیعی، در دوره ای که بیش از ۳ ماه بطول انجامید، بررسی کردند.

اگرچه وزن بدن و مصرف غذای این حیوانات در طول دوره، بر اساس انتظار کاهش یافت، اما در واقع مقدار بافت چربی در شکم این حیوانات، افزایش یافته بود. علاوه بر این، سلول های پانکراس که انسولین را ترشح می کردند، دچار آسیب شدند، همچنین سطح رادیکال های آزاد افزایش یافته و نشانه هایی از مقاومت به انسولین در این حیوانات مشاهده شد.

 


Ana Bonassa می گوید: این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد علیرغم تاثیرات مثبت رژیم های روزه داری متناوب بر کاهش وزن، ممکن است این رژیم ها در واقع به لوزالمعده آسیب وارد کرده و عملکرد انسولین را در افراد سالم طبیعی تحت تاثیر قرار دهند، که می تواند به دیابت و مشکلات جدی سلامت منجر شود.

 

محققان اکنون قصد دارند علت اختلال در عملکرد پانکراس و انسولین را بر اثر این رژیم غذایی بررسی کنند.

گزارش های متناقض زیادی در مورد مزایا و معایب این نوع رژیم غذایی وجود دارد همچنین انواع مختلفی از رژیم های روزه داری متناوب وجود دارد.

 

 

اگر چه این داده ها از مطالعه ی موش های صحرایی با وزن نرمال بدست آمده و اثرات مثبتی بر کاهش وزن و مصرف غذا در این حیوانات بر جا گذاشته است، اما نتایج این تحقیق نشان دهنده ی مضرات دراز مدت این نوع رژیم غذایی است که ممکن است سبب ایجاد آسیب در لوزالمعده شود، بهمین دلیل به ارزیابی بیشتر اثرات احتمالی آن بر افراد، بویژه کسانی که در حال حاضر به مشکلات متابولیکی مبتلا هستند، نیاز داریم.

 

جدیدترین مقاله ها :  Fat ROS و بهبود بالینی مقاومت به انسولین

Bonassa هشدار می دهد: ما باید در نظر داشته باشیم افراد دارای اضافه وزن یا چاق، هم اکنون دچار مقاومت به انسولین هستند، اگرچه رژیم های روزه داری متناوب ممکن است منجر به کاهش وزن سریع این افراد شود، اما در بلند مدت می تواند سبب ایجاد اثرات مضر بالقوه ای بر سلامت آنها مانند ابتلا به دیابت نوع ۲، گردد.

ارسال نظر برای " آیا رژیم های روزه داری باعث افزایش خطر دیابت می شوند؟ "

دیدگاه شما

*

code