ads_developerspro
امروز :‌ دوشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت افزایش مقاومت به انسولین با قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب شبانه
  • ۱۵ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۳ ب.ظ
  • دسته بندی : دیابت
  • کد خبر : 9219338546
  • بازدید: 289

افزایش مقاومت به انسولین با قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب شبانه

افزایش مقاومت به انسولین با قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب شبانه

براساس نتایج اولیه ی یک مطالعه ی جدید، قرار گرفتن در معرض نور شب در هنگام خواب ممکن است بر عملکرد متابولیکی بدن اثر منفی بگذارد.هدف از انجام این مطالعه، آزمون این فرضیه بود که قرار گرفتن در معرض نور در هنگام خواب شبانه، اثرات معکوس متابولیکی دارد. نویسنده ی ارشد این مطالعه دکتر Ivy Cheung Mason، از دانشکده ی پزشکی فینبرگ، در دانشگاهNorthwestern  گفت: یافته های اولیه ی ما نشان می دهد که تنها یک شب قرار گرفتن در معرض نور در حین خواب به شدت بر میزان مقاومت به انسولین تاثیر می گذارد.

به گزارش دیبی گرام،براساس نتایج اولیه ی یک مطالعه ی جدید، قرار گرفتن در معرض نور شب در هنگام خواب ممکن است بر عملکرد متابولیکی بدن اثر منفی بگذارد.

 

هدف از انجام این مطالعه، آزمون این فرضیه بود که قرار گرفتن در معرض نور در هنگام خواب شبانه، اثرات معکوس متابولیکی دارد.

 

نویسنده ی ارشد این مطالعه دکتر Ivy Cheung Mason، از دانشکده ی پزشکی فینبرگ، در دانشگاهNorthwestern  گفت: یافته های اولیه ی ما نشان می دهد که تنها یک شب قرار گرفتن در معرض نور در حین خواب به شدت بر میزان مقاومت به انسولین تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب سبب اختلال در خواب می شود، اما این داده ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب همچنین ممکن است بطور بالقوه بر متابولیسم نیز تاثیر داشته باشد.

 

بیست فرد سالم ۱۸ تا ۴۰ ساله به طور تصادفی در دو گروه Dark-Dark (DD) یاDark-Light (DL)  تقسیم شده و به صورت موازی برای مدت سه روز و دو شب تحت این شرایط خوابیدند.

شرکت کنندگان هشت ساعت فرصت خواب برای هر شب، داشتند که زمان شروع آن بر اساس ساعت شروع خواب آنها بود که در طول یک هفته در دفتر خاطرات آنها ثبت شده بود.

 

 

درگروه تاریکی- روشنایی یا DL، ده نفر شرکت داشتند که دو نفر از آنها مرد بودند و میانگین سنی آنها۲۶٫۶۱ ± ۴٫۶۴ سال بود. این افراد یک شب رادر تاریکی با نوری کمتر از ۳ لوکس خوابیدند و شب دیگر را در اتاقی با نور سقفی با شدت ۱۰۰ لوکس بسر بردند، در حالی که گروه تاریکی- تاریکی یا DD، متشکل از ده نفر بود که ۴ نفر از آنها مرد بوده و میانگین سنی آنها ۲۶٫۷۸ ± ۵٫۱۵ سال بود، این افراد هر دو شب را در اتاقی با تاریکی کمتر از ۳لوکس خوابیدند.

 

جدیدترین مقاله ها :  اهمیت ورزش در کنترل دیابت


پلی سیمنوگرافی شبانه از این افراد ثبت و نمونه های خونی از این افراد هر ساعت یک بار برای اندازه گیری ملاتونین در هر دو شب جمع آوری شد.آزمایشات تحمل گلوکز خوراکی صبح روز بعد از هر دو شب برای هر دو گروه انجام شد.

تغییرات ملاتونین و تحمل گلوکز از روز و شب اول تا روز و شب دوم در بین گروه هایDD وDL  مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

تغييرات مقاومت به انسولين با ارزیابی Homeostatic model در صبح بعد از خوابیدن در نور برای گروه DL،نسبت به خواب در تاريكی برای گروه DD به طور معنی داری(p <0.05) بالاتر بود.این اثر در درجه اول مربوط به افزایش سطح انسولین در گروه DL نسبت به گروه DD بود.

 


نتایج نشان می دهد که یک شب قرار گرفتن در معرض نور در هنگام خواب به شدت بر میزان مقاومت به انسولین تاثیر می گذارد.مقاومت به انسولین، توانایی سلولها را برای پاسخ به انسولین و انتقال گلوکز از جریان خون کاهش می دهد و قبل از ابتلا به دیابت نوع ۲ اتفاق می افتد.

 


دکتر Mason میگوید: با توجه به استفاده ی روزافزون از نورهای مصنوعی، به ویژه در شب، این نتایج بسیار مهم هستند، زیرا اثری که ما مشاهده نمودیم یک تاثیر حاد بود، ما به تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات تجمعی طولانی مدت قرار گرفتن مزمن در معرض نور در طول شب بهنگام خواب بر عملکرد متابولیکی بدن نیاز داریم.

 

 

خلاصه ی این تحقیق در یک ضمیمه ی آنلاین در مجله Sleep منتشر شده و روز دوشنبه ۴ ژوئن در کنفرانس  SLEEP 2018، ارائه گردید.

جدیدترین مقاله ها :  پیگیری عامل بروز مقاومت به انسولین
ارسال نظر برای " افزایش مقاومت به انسولین با قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب شبانه "

دیدگاه شما

*

code