محققان دانشگاه آکسفورد ایده ی “آموزش سیستم ایمنی نوزادان در معرض خطر را”، از طریق دادن پودر انسولین با قاشق به آنها مطرح کردند.امید است که این کار موجب گردد سلولهای تولید کننده انسولین نوزادان برای مدت طولانی تری به کار خود ادامه دهند، و ابتلای این کودکان به دیابت نوع ۱ را به تاخیر انداخته یا از آن جلوگیری کند.

از زنان باردار دربرکشایر، بوکینگ همشایر، میلتون کینز و آکسفوردشایر برای شرکت در تحقیقات اولیه ی انسولین خوراکی (POINT) دعوت شده است.محققان آکسفوردی در حال غربالگری ۳۰،۰۰۰ نوزاد برای یافتن نوزادان واجد شرایط برای این تحقیق هستند.


از والدین نوزادان واجد شرایط خواسته می شود که روزانه به نوزادان خود در فاصله ی زمانی شش ماهگی تا سه سالگی، پودر انسولین بخورانند. نیمی از نوزادان دارونما را دریافت خواهند کرد تا نتایج قابل مقایسه شود.
سپس تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد با بازدید از والدین بر پیشرفت بیماری در این کودکان، نظارت خواهد کرد.


متیو اسنیپ، مدیر این تحقیقات در آکسفورد، گفت: پیشگیری از این که کودکان و خانواده های آنها مجبور به زندگی با دیابت نشوند و از تهدید به عوارضی مانند نابینایی، بیماری کلیوی و یا بیماری های قلبی در امان باشند؛ فوق العاده خواهد بود.

این کار توسط “پلاتفرم جهانی پیشگیری از دیابت خودایمنی” (GPPAD)  هدایت می شود که در سال ۲۰۱۵ با نگرش تحقیقاتی برای جلوگیری از دیابت نوع ۱ در آزمایشات بالینی، راه اندازی شد.
حدود یک نفر از هر ۱۰۰ نوزاد متولد شده، ژن هایی را حمل می کند که خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ را افزایش می دهد.کارشناسان می گویند یک آزمون روتین خون پاشنه ی پا از نوزادان می تواند برای شناسایی این ژن ها استفاده شود.


جلوگیری از اختلال در عملکرد سلول های تولید کننده انسولین در افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ قرار دارند، بسیار مهم است.

در سال ۲۰۱۶ ، یک تحقیق دیگر آغاز شد که در آن محققان تاثیر متفورمین را بر کاهش سرعت تخریب سلول های بتا در میان افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ هستند، بررسی می کنند، این تحقیق در حال حاضر به اتمام نرسیده است.