ads_developerspro
امروز :‌ دوشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۸
خانه بهداشت و سلامت بلایی که گرما بر سر سیستم گوارش می‌آورد

بلایی که گرما بر سر سیستم گوارش می‌آورد

بلایی که گرما بر سر سیستم گوارش می‌آورد

یک دکترای تغذیه گفت: خطر ابتلا به التهابات روده و معده در فصل تابستان به دلیل احتمال مصرف غذا و آب‌های آلوده افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش دیبی گرام،پیام فرح‌بخش عضو هیئت علمی مرکز قلب تهران و دکترای تغذیه در گفت‌وگویی رادیویی درباره اختلالات دستگاه گوارش در فصل تابستان گفت:

 

در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا و احتمال استفاده از آب‌های آلوده و تغذیه نامناسب، دستگاه گوارشی بدن دچار اختلال می‌شود. مراعات در استفاده از مواد غذایی که التهاب روده و معده را بیشتر می‌کند یکی از پیشگیری‌هایی است که مردم در فصل تابستان باید انجام دهند.

 

 

وی استفاده از غذاهای کم‌چرب و دارای قند کم را گزینه مناسب استفاده از مواد غذایی دانست و گفت: استفاده از غذاهایی مانند کته ماست، گوشت لخم، سینه بوقلمون و ماهیچه گزینه خوبی برای جلوگیری از اسهال است. میوه‌هایی مانند سیب و موز، در کاهش اسهال مناسب هستند؛ همچنین باید بیماران میوه‌هایی مانند انجیر، کیوی و آلو را در زمان ابتلا به این بیماری مصرف نکنند.

 

 

این دکتری تغذیه در ادامه استفاده از سبزیجات خام و پخته را توصیه کرد و افزود: فیبر سبزیجات برای کاهش التهاب معده و روده گزینه بسیار مفیدی است. همچنین استفاده از برخی میکروب‌های مفید که در قالب دوغ، بیسکوییت و کیک وجود دارد دستگاه گوارش را تنظیم و به حالت عادی برمی‌گرداند. به دلیل کم شدن آب بدن در این دوره از بیماری، استفاده از مایعات به شدت توصیه می‌شود  و مایعاتی چون آب و نوشیدنی‌ها به دفعات زیاد باید توسط بیمار انجام شود.

 

 

فرح‌بخش در رابطه با مصرف نوشابه برای کاهش اسهال، گفت: برخلاف تفکری که در گذشته نسبت به مصرف نوشابه در این دوره از بیماری وجود داشت، نوشابه گزینه نامناسبی برای استفاده در این بازه زمانی است. زیرا بدن جذب قند و چربی ندارد و مصرف نوشابه سبب افزایش التهاب روده و معده خواهد شد.

جدیدترین مقاله ها :  مبارزه با پیری با برخی خوراکی ها

 

 

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اسهال در شیرخواران، بیان کرد: به دلیل حساس بودن بدن شیرخواران، والدین در صورت مشاهده اسهال هرچه سریع‌تر فرزندشان را به متخصص اطفال نشان دهند و همچنین مادر با افزایش تعداد دفعات دادن شیر در بروز بیشتر اسهال در نوزاد جلوگیری کند.

 

 

فرح‌بخش استفاده از تخم‌مرغ را به‌عنوان یک منبع پروتئینی در کاهش التهابات معده و روده مناسب دانست و گفت: سعی شود در استفاده از تخم‌مرغ به‌صورت آب‌پز پخته باشد و افراد از استفاده از نوع عسلی آن جدا پرهیز کنند.

 

 

وی با تاکید بر عدم خوردن هرگونه مواد غذایی در ساعات اولیه بیماری بیان کرد: بیمار در شش تا هشت ساعت اولیه برای ترمیم معده و روده و بازگشت سریع به حالت اولیه سعی کند هیچگونه مواد غذایی مصرف نکند تا معده استراحت کافی داشته باشد.

ارسال نظر برای " بلایی که گرما بر سر سیستم گوارش می‌آورد "

دیدگاه شما

*

code