ads_developerspro
امروز :‌ سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸
خانه اخبار ویژه تازه های پزشکی درمان بیماری ام اس با کمک سلول های بنیادی
هشدار محققان به مبتلایان به MS در زمینه درمان های غیرمجاز

درمان بیماری ام اس با کمک سلول های بنیادی

درمان بیماری ام اس با کمک سلول های بنیادی

محققان دانشگاه اوهایو می گویند که با وجود پیشرفت های حاصل شده در درمان بیماری ام اس با کمک سلول های بنیادی، اما هنوز به مطالعه بیشتر و کارآزمایی های بالینی مختلف برای تایید این روش درمانی نیاز است.

به گزارش دیبی گرام،بیماری مالتیپل اسکلروزیس MS یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی است که در آن، پوشش محافظ عصب ها در داخل و اطراف مغز نخاع تخریب می شود که همین امر ایجاد طیف گسترده ای از علائم مانند از دست دادن کنترل عضلات هماهنگی بین آنها تا اختلالات بینائی را در پی دارد.

 

بیماران مبتلا به ام اس به دلیل صعب العلاج بودن بیماری خود به درمان های پرخطر جایگزین روی می آورند که می تواند شرایط آن ها را سخت تر کند و عوارض جبران ناپذیری را تحمیل کند.

 

محققان آمریکایی هشدار داده اند که گرچه یافته های اخیر در زمینه درمان بیماری MS با کمک سلول های بنیادی نتایج درخشانی داشته است اما هنوز نیاز به مطالعه و بررسی بیشتر و انجام کارآزمایی های بالینی مختلفی دارد تا به عنوان نوعی درمان مورد تائید قرار گیرد.

 

 

در این حین برخی موسسات و مراکز غیرمجاز در کشورهایی که قوانین مشخصی در حوزه سلامت و درمان ندارند، شروع به درمان این گونه بیماران با کمک سلول های بنیادی کرده و وعده درمان داده اند.

 

این مراکز با استفاده از گردشگردی سلامت شروع به جذب بیماران از کشورهای مختلف کرده در حالی که نه از لحاظ دانش فنی و نه امکانات برای انجام چنین فرایند هایی مجاز نیستند.

 

از طرف دیگر تا روش های درمانی جدید مورد تائید مراجع ناظر بر حوزه سلامت و بهداشت قرار نگیرد امکان استفاده از آن برای درمان بیماران وجود نداشته و انجام آن غیرقانونی می باشد.

 

جدیدترین مقاله ها :  تاثیر آنتی‌هیستامین در بهبود عملکرد مبتلایان به ام اس

مبادرت به این قبیل درمان های غیر مجاز و تائید نشده می تواند موجب بروز عوارض جبران ناپذیری برای بیماران شود و از طرف دیگر هزینه های زیادی را بر دوش آن ها بگذارد.

 

 

سلول های بنیادی

 

سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد. این سلول‌ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند.

 

 

هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

 

به دلیل توانایی منحصر به فرد سلول‌های بنیادی، این سلول‌ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی است.

 

 

هم چنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب دیده کمک کرده است.

 

سلول‌های بنیادی را بر اساس خصوصیات و ویژگی به سه دسته سلول‌های بنیادی جنینی، سلول‌های بنیادی بالغ و سلول‌های بنیادی خون بندناف تقسیم می‌کنند.

ارسال نظر برای " درمان بیماری ام اس با کمک سلول های بنیادی "

دیدگاه شما

*

code