بافت چربی قهوه ای در انسان، موضوع تحقیقات متعدد بوده است، زیرا عملکرد آن کاملا متضاد با بافت چربی سفید است که انرژی را به شکل چربی های ذخیره شده به نام تری اسیل گلیسیرید ذخیره می کند. به طور خاص، چربی قهوه ای انرژی تری اسیل گلیسیرید را می سوزاند و تبدیل به گرما می کند.

با این حال، فعالیت فیزیولوژیک این بافت بسیار مفید، در طول زمان تغییر می کند و با افزایش سن و در افراد چاق و مبتلایان به دیابت کاهش می یابد.از این رو، راه هایی که منجر به افزایش ترموژنز در بافت چربی قهوه ای می گردد، می توانند برای جلوگیری از چاقی و دیابت مورد استفاده قرار گیرند.

بافت چربی قهوه ای را می توان آموزش داد

 

پروفسور Martin Klingenspor، مدیر طب تغذیه ی مولکولی در مرکز Else Kröner-Fresenius در دانشگاه فنی مونیخ می گوید: تا به امروز، ما تنها از یک گزینه برای فعال شدن ترموژنر بافت چربی قهوه ای مطلع بودیم و آن قرار گرفتن در معرض سرما بود. مطالعات نشان داده است که تولید گرما توسط بافت چربی قهوه ای در بدن شرکت کنندگانی که روزانه ساعت ها، اتاق سرد را تجربه می کردند، افزایش می یابد. همچنین مقاومت این افراد در برابر سرما نیز افزایش یافته و کنترل قند خون آنها از طریق انسولین بهبود می یابد.

جدیدترین مقاله ها :  چه کساني در معرض ديابت هستند؟

وعده غذایی غنی از کربوهیدرات، مانند محرک سرما در افزایش ترموژنز بافت چربی قهوه ای موثر است

 

در مطالعه ی فعلی، محققان دانشگاه تورکو با همکاری کارشناسان بین المللی، از جمله پروفسور Klingenspor و تیمش، تاثیر یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات را بر فعالیت ترموژنز بافت چربی قهوه بررسی کردند.

پرفسور Klingenspor می گوید: ما برای اولین بار نشان دادیم که تولید گرما در بافت چربی قهوه ای می تواند توسط یک وعده غذایی، درست همانند قرار گرفتن در معرض هوای سرد، فعال شود.
در این مطالعه، افراد یکسان، دو بار مورد بررسی قرار گرفتند: یک بار پس از قرار گرفتن در معرض یک محرک سرد، و بار دوم پس از مصرف یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات.علاوه بر این، یک گروه کنترل نیز در نظر گرفته شد.

مارکرهای مهم ترموژنز قبل و بعد از هر آزمایش اندازه گیری شد که نه تنها شامل جذب گلوکز و اسید های چرب بود بلکه مصرف اکسیژن در چربی قهوه ای را نیز شامل می شد.برای انجام این کار، محققان از کالری سنجی غیر مستقیم در ترکیب با توموگرافی انتشار پوزیترون و توموگرافی کامپیوتری (PET / CT) استفاده کردند.


پروفسور Klingenspor می گوید: ده درصد انرژی روزانه ی مصرفی به دلیل اثر ترموژنیک مواد غذایی از بین می رود.این ترموژنز بعد از غذا، نه تنها ناشی از تولید حرارت اجباری به دلیل فعالیت عضلانی روده، ترشح و پروسه های گوارشی است، بلکه ظاهرا یک جزء دیگر در تولید گرما پس از خوردن غذا دخالت دارد و آن بافت چربی قهوه ای است.

پرفسور Klingenspor اظهار داشت: گام بعدی آزمایشات بررسی انرژی تولید شده توسط بافت چربی قهوه ای است، ما می خواهیم بدانیم که آیا این انرژی را باید به سادگی بعنوان انرژی از دست رفته در نظر گرفت و یا اینکه این پدیده دارای عملکرد دیگری است؟ ما اکنون می دانیم که فعال سازی بافت چربی قهوه ای می تواند با احساس سیری کامل ارتباط داشته باشد. هم اکنون مطالعات بیشتری برای اثبات این موضوع در حال انجام است

جدیدترین مقاله ها :  مصرف میوه‌ی تازه و کاهش خطر ابتلا به دیابت و عوارض آن