ads_developerspro
امروز :‌ سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت انسولین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
نقش انسولین در سیستم ایمنی بدن

انسولین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

انسولین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

برای اولین بار، دانشمندان موسسه تحقیقات بیمارستان عمومی تورنتو (TGHRI) نقش انسولین را به عنوان یک تقویت کننده ی سیستم ایمنی برای بهبود توانایی این سیستم در مبارزه با عفونتها، کشف کردند.

به گزارش دیبی گرام،برای اولین بار، دانشمندان موسسه تحقیقات بیمارستان عمومی تورنتو (TGHRI) نقش انسولین را به عنوان یک تقویت کننده ی سیستم ایمنی برای بهبود توانایی این سیستم در مبارزه با عفونتها، کشف کردند.

 

دانشمندانTGHRI ، یک مسیر خاص سیگنالینگ انسولین را شناسایی کرده اند که با فعال شدن آن، پاسخ سلول هایT در سیستم ایمنی با تکثیر سریع و ترشح سیتوکین ها( پروتئین های پیام رسان شیمیایی که بقیه ی سیستم ایمنی را فعال می کنند)، افزایش می یابد.

پاسخ سریع و موثر ایمنی، از ما در برابر بیماری ها و عفونت های خطرناک از طریق نابود کردن سلول های آلوده یا میکروب ها محافظت می کند، در حالی که یک اشتباه یا ناکارآمدی در این مسیر سیگنالینگ می تواند باعث اختلالات سیستم ایمنی یا بیماری ها شود.


یافته های این تحقیق در مجله ی Cell Metabolism، توسط دکتر Sue Tsai، دانشجوی فوق دکترا و نویسنده ی اول این مقاله و دکتر Daniel Winer، پاتولوژیست تشریحی، شبکه بهداشت دانشگاه و دانشمند، موسسه تحقیقات بیمارستان عمومی تورنتو و دکتر Shawn Winer، پاتولوژیست تشریحی، در بیمارستان سنت مایکل ، که نویسندگان ارشد این مقاله هستند، منتشر شد.

دکتر Daniel Winerمی گوید: ما دریافتیم که یکی از مشهورترین هورمون های متابولیسمی، یعنی انسولین از طریق یک مسیر ویژه ی سیگنالینگ عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کند، تحقیقات ما نقش این مسیر سیگنالینگ را در سلول های ایمنی، عمدتا سلول هایT مشخص نموده و راه هایی را برای تنظیم بهتر سیستم ایمنی در آینده بر روی ما گشود.

جدیدترین مقاله ها :  جلوگیری از بروز دیابت و چاقی با غیرفعال کردن پروتئین استرس

در سال های گذشته، تحقیقات زیادی در مورد نقش انسولین در اندام هایی نظیر کبد، عضلات و چربی برای درک بهتر تنظیم قند خون و این که بدن چگونه قند خون را متابولیز کرده و یا آن را تبدیل به انرژی می کند، انجام شده است، اما اطلاعات کمی در مورد نقش انسولین در سیستم ایمنی بدن در دست است.

دکتر Tsaiمی گوید: “ارتباط بین انسولین و سیستم ایمنی واضح نیست،” اما بسیار جالب است که هم اکنون می دانیم سلول های ایمنی درست مانند تمام سلول های دیگر بدن، نیاز به انرژی و مواد مغذی برای عملکرد مناسب دارند، و عملکرد آنها توسط سیگنال های متابولیکی با واسطه ی انسولین تنظیم می شود.

محققان با مشاهده ی مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا افراد چاق که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند، خواهان بررسی بیشتر این ارتباط شدند. آزمایشات قبلی دکتر وینر نشان داد که سلول های ایمنی در داخل چربی شکمی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی پیش التهابی شده و باعث کاهش حساسیت بدن به انسولین می گردند.


دکتر Tsaiیادآور می شود که چاقی با مقاومت به انسولین در کل بدن ارتباط دارد و افراد و موش های چاق مقاوم به انسولین، واکنش های ایمنی ضعیفی دارند و بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های شدید هستند.

او دلیل این موضوع را احتمال وجود ارتباط بین التهاب مداوم و مزمن، اختلال عملکرد ایمنی و مقاومت به انسولین می داند، که نتیجه نهایی آن، عدم پاسخ مناسب از طرف سلول هایT   و اختلال در عملکرد آنها است.

جدیدترین مقاله ها :  خطر دیابت نوع 2 با مصرف نوشیدنی‌های قندی

دکتر Tsaiمی گوید: هدف از این تحقیق بررسی نحوه عملکرد انسولین در تنظیم عملکرد سلول هایT بود و این که چه چیزی باعث می شود که پاسخ سلول هایT به انسولین متوقف شود؟ از آنجاییکه سلول هایT نقش مهمی در دفاع از بدن در برابر عفونت ها ایفا می کنند این سلولها در تحقیق اخیر بررسی شدند.


محققان با استفاده از دستکاری ژنتیکی، موش هایی با سلول های Tفاقد گیرنده ی سطحی انسولین تولید نمودند و در حقیقت مقاومت به انسولین را شبیه سازی کردند.سپس آنها اتفاقاتی را که برای سلول هایT در این موش ها، تحت استرس های مختلف مانند ویروس آنفولانزای H1N1،رخ می دهد را رصد کردند.

دکتر Winer  توضیح داد در این شرایط سلول هایT که فاقد گیرنده های انسولین بودند، نیاز به سیگنال بیشتری برای تقویت فعالسازی پس از برخورد با مهاجمین خارجی داشتند. وی افزود: گیرنده ی انسولین یا مولکول سیگنالینگ، مانند یک نیروی تقویتی برای سیستم ایمنی عمل می کند تا با اطمینان بتواند با بهترین سلاح ممکنی که در اختیار دارد با عفونت مبارزه کند.

بدون افزایش سیگنال و یا تقویت پاسخ توسط گیرنده ی انسولین برای کمک به فعالسازی و ارتقای انرژی سلول هایT  برای پاسخ ایمنی مؤثر، این سلول ها موفق به از بین بردن ویروس هایی مانند آنفولانزاH1N1  نشدند.


دکتر Tsai می گوید: سلول های T مهمترین بخش از بسیاری از بیماری ها هستند، اگر ما بتوانیم عملکرد آنها را در سطح سلولی درک کنیم، بهترین فرصت را برای یافتن راه های جدید برای هدف قرار دادن آنها و یافتن درمان های جدید بدست می آوریم. در آینده، ما می توانیم این مسیر سیگنالینگ انسولین را تقویت کنیم تا پاسخ ایمنی را برای ساخت واکسن تقویت کنیم یا با سرکوب این مسیر پاسخ ایمنی را برای درمان بیماری های التهابی مانند آرتریت، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون کاهش دهیم.

جدیدترین مقاله ها :  تاثیر دیابت بر لثه و دندان ها
ارسال نظر برای " انسولین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند "

دیدگاه شما

*

code