ads_developerspro
امروز :‌ جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸
خانه دیابت دیابت نوع 2 جلوگیری از دیابت نوع ۲ با غلات کامل
غلات کامل یکی از مهم ترین گروه های غذایی برای جلوگیری از دیابت نوع 2

جلوگیری از دیابت نوع ۲ با غلات کامل

جلوگیری از دیابت نوع 2 با غلات کامل

مهم نیست که از چه نوعی از غلات کامل استفاده می کنید، محققان می گویند مصرف غلات کامل مانند چاودار، جو و گندم، می تواند از دیابت نوع 2 جلوگیری کند .

جلوگیری از دیابت نوع ۲ با غلات کامل

به گزارش دیبی گرام،مهم نیست که از چه نوعی از غلات کامل استفاده می کنید، محققان می گویند مصرف غلات کامل مانند چاودار، جو و گندم، می تواند از دیابت نوع ۲ جلوگیری کند.

 

این یافته ها حاصل تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه صنعتی چالمرز در سوئد و مرکز تحقیقات انجمن سرطان دانمارک است.این مطالعه ی جامع، تاییدی قوی بر یافته های تحقیقاتی قبلی در مورد اهمیت مصرف غلات کامل در جلوگیری از دیابت نوع ۲ است.

 


تاثیر استفاده ازغلات کامل(wholegrains) بر پیشگیری از دیابت نوع ۲ – که قبلا گاهی به عنوان دیابت بالغین شناخته می شد- از مدتها قبل شناخته شده است.اما نقش منابع مختلف غلات کامل مورد بررسی قرار نگرفته بود. همچنین مشخص نشده بود که مصرف چه مقدار از غلات کامل برای کاهش خطر ابتلا به دیابت لازم است.

 


پرفسور Rikard Landberg، استاد بهداشت و تغذیه در دانشگاه صنعتی چالمرز و محقق ارشد این تحقیق می گوید: اکثر مطالعات مشابه قبلا در ایالات متحده انجام شده است، که در آنجا مردم عمدتا از گندم کامل استفاده می کنند. ما می خواستیم ببینیم آیا بین انواع غلات کامل تفاوتی وجود دارد، ما انتظار داشتیم، که به دلیل تفاوت در نوع فیبرهای تغذیه ای و مواد زیست فعال انواع غلات کامل، هر یک از آنها بر عوامل خطر دیابت نوع ۲ تاثیر متفاوتی بر جا گذارند.

 

این مطالعه در دانمارک انجام شده است، جایی که تنوع زیادی در مصرف غلات کامل وجود دارد.این تحقیق نشان داد که هیچ گونه تفاوتی در نوع محصولات حاوی غلات کامل یا غلات صبحانه ای که شرکت کنندگان مصرف می کنند – به عنوان مثال، نان چاودار، بلغور جو دوسر، و muesli(صبحانه ی متشکل از جو دوسر بو داده و سیب و کشمش و غیره)، وجود ندارد و تمامی این محصولات به اندازه ی یکسان از فرد در برابر ابتلا به دیابت نوع ۲ محافظت می کنند.

 

جدیدترین مقاله ها :  ارتباط شدت بیماری پسوریازیس با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2


موضوع مهمتر این است که هر روز مقداری از غلات کامل استفاده کنید، این مطالعه شواهدی علمی در مورد بهترین فواید با مصرف دوزهای روزانه از این غلات ارائه داده است.


شرکت کنندگان به ۴ گروه مختلف بر اساس میزان کل غلات کاملی که مصرف می کردند(به گزارش خودشان)، تقسیم شدند. کسانی که بیشترین مصرف را داشتند هر روز حداقل ۵۰ گرم غلات کامل مصرف می کردند.این مقدار معادل مصرف یک وعده ی سروینگ بلغور جو دوسر و یک تکه نان چاودار بود.

 


نسبت افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا شده بودند، در گروهی که بالاترین میزان مصرف غلات کامل را گزارش کرده بودند، کمترین و برای هر گروهی که مقدار کمتری غلات کامل مصرف کرده بود، بیشتر بود.در گروهی که بیشترین مصرف غلات کامل را داشتند، خطر ابتلا به دیابت ۳۴ درصد برای مردان و ۲۲ درصد برای زنان پایین تر از گروهی بود که کمترین مصرف غلات کامل را داشتند.

 


ریکارد لانبرگ می گوید: غیر معمول است که بتوانیم در چنین محدوده وسیعی مقدار مصرف غلات کامل را تعیین کنیم. اگر شرکت کنندگان آمریکایی را به ۴ گروه تقسیم کنیم، گروهی که بیشترین میزان غلات کامل را در آمریکا مصرف می کنند همانند گروهی هستند که حداقل میزان غلات کامل را در دانمارک می خورند. در اروپا، کشورهای اسکاندیناوی بیشترین مصرف غلات کامل را دارند و کشورهای اسپانیا و ایتالیا حداقل میزان غلات کامل را مصرف می کنند.

 

علاوه بر این، این مطالعه با بررسی ۵۵،۰۰۰ شرکت کننده، در طول مدت زمان طولانی – ۱۵ سال انجام شده است، بهمین دلیل تعیین میزان دقیق مصرف روزانه ی این افراد بسیار سخت بود.

مقایسه ی نقش غلات کامل بر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در برابر سایر غذاها، یکی از موثرترین راه ها برای بررسی تاثیر آن بر خطر ابتلا به دیابت است که در سایر مطالعات نیز انجام شده است.نوشیدن قهوه و اجتناب از مصرف گوشت قرمز، عوامل دیگری هستند که به طور مشابه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهند.

 

جدیدترین مقاله ها :  کدام ادویه ها وزن تان را کاهش می دهند؟


ریکارد لندبرگ می گوید: نتایج ما با دستورالعملهای تغذیه ای که توصیه می کنند غذاهای حاوی آرد سفید را با محصولات تهیه شده از غلات کامل جایگزین کنید تا مزایای بهداشتی فوق العاده ای را به دست می آورید، مطابقت دارد. آرد سفید دارای برخی تأثیرات منفی بر سلامت است، در حالی که غلات کامل دارای اثرات مثبت متعددی، فراتر از محافظت در برابر دیابت نوع ۲ هستند.

 

 

غلات کامل متشکل از تمام سه جزء اصلی موجود در دانه یعنی: اندوسپرم، جوانه و سبوس است. بنابراین کسانی که در تلاش برای پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، از خوردن غلات صبحانه ی کامل صرفنظر می کنند، اثرات مثبت سلامت دانه کامل، که عمدتا مربوط به سبوس و جوانه ی آن است، را از دست می دهند. Rikard Landberg  فکر می کند که غلات و کربوهیدراتها نباید به طور کلی از رژیم غذایی حذف شوند.


کربوهیدرات ها گروه بسیار متنوعی از مواد غذایی هستند که قندها، نشاسته ها و فیبر را در بر می گیرند،ما باید در مورد هر یک از این مواد به صورت جداگانه بحث کنیم و آنها را در یک گروه قرار ندهیم زیرا آنها بر فیزیولوژی و سلامت ما تاثیرات کاملا متفاوتی بر جا می گذارند.در مورد غلات کامل، نتایج بسیار واضح است: در میان مطالعات بسیاری که در گروه های مختلف جمعیتی در سراسر جهان انجام شده است، هیچ مطالعه ای که نشان دهنده اثرات منفی سلامت غلات کامل باشد، وجود ندارد.

اطلاعات بیشتر در مورد غلات کامل

Wholegrains  شامل سه جزء اصلی از دانه: اندوسپرم، جوانه و سبوس است.دانه هایی مانند جو دوسر، چاودار، گندمه(wheatberriesبلغور و کوسکوس کامل، جزو غلات هستند.میزان غلات کامل موجود در نان و پاستا، ممکن است متفاوت باشد.غلات صبحانه معمولا شامل گندم، چاودار، جو، ذرت، ذرت، برنج، ارزن و سورقوم(ذرت خوشه ای) می باشند.

جدیدترین مقاله ها :  کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در افراد مبتلا به دیابت

در دستورالعمل تغذیه ای سوئد، برای زنان مصرف ۷۰ گرم غلات کامل در روز و برای مردان ۹۰ گرم در روز توصیه شده است.میزان غلات کامل موجود در برخی از غذاهای مختلف در زیر آمده است:

·        یک برش ۵۰ گرمی از نان چاودار حاوی ۱۶ گرم غلات کامل است.

·         ۳۵ گرم فرنی های جو دوسر حاوی ۳۵ گرم غلات کامل است.

·         ۱۲ گرم نان کریسپی یا ترد و خشک حاوی ۱۲ گرم غلات کامل است.

ارسال نظر برای " جلوگیری از دیابت نوع ۲ با غلات کامل "

دیدگاه شما

*

code