ads_developerspro
امروز :‌ شنبه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۷
خانه اخبار ویژه تازه های پزشکی خطر سکته قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به عفونت خون

خطر سکته قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به عفونت خون

خطر سکته قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به عفونت خون

مطالعات جدید نشان می دهد بیمارانی که به دلیل عفونت خون (سپسیس) در بیمارستان بستری می شوند، در چهار هفته اول پس از ترخیص در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دارند.

خطر سکته قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به عفونت خون

به گزارش دیبی گرام،عفونت خون، قاتل شماره یک بیماران بیمارستانی است و باید به محض مشاهده درمان آغاز شود.

 

عفونت خون یا سپسیس که گاهی مسمومیت خون نیز نامیده می شود، یک واکنش ایمنی خطرناک و جدی است که بر اثر ترشح مواد شیمیایی ایمنی به داخل جریان خون برای مباررزه با عفونت بوجود می آید و می تواند منجر به مرگ شود.

 

التهاب ناشی از عفونت خون سبب سوراخ شدن عروق و تولید لخته می شود، در نتیجه جریان خون کافی به ارگان های بدن نمی رسد و ارگان ها بر اثر کمبود اکسیژن و مواد غذایی دچار اختلال می شوند.

 

 

در موارد حاد، فشار خون به اندازه ای کاهش می یابد که قلب ضعیف شده و دچار شوک سپتیک می شود. در این حالت کبد، کلیه، ریه و اندام های حیاتی دیگر دچار نارسایی می شوند.

 

سپسیس از هرنقطه ای از بدن می تواند آغاز شود، بنابراین علایم متفاوتی دارد. معمولا تشخیص بیماری تا زمان بروز علایم دشوار است.

 

 

معمولا بیماری در سه مرحله سپسیس، سپسیس حاد و شوک سپسیس بروز می کند. تب اولین نشانه بیماری است. ضربان قلب افزایش می یابد و بیش از ۹۰ ضربان در دقیقه می شود.

 

 

اختلال در تنفس، عملکرد غیر طبیعی قلب، شکم درد، کاهش تعداد پلاکت، کاهش ادرار، خارش پوست، بروز لکه های تیره روی پوست، لرز، ضعف شدید، بیهوشی و سردرگمی و هذیان از مهمترین علایم بیماری هستند. حالت پیشرفته بیماری که شوک سپسیس نام دارد، سبب کاهش فشار شدید خون، نارسایی اندام داخلی و مرگ می شود.

جدیدترین مقاله ها :  عینک شیشه کهربایی برای درمان بی خوابی

 

این مطالعه با بررسی اطلاعات پزشکی بیش از یک میلیون نفر در آسیا که ۴۲ هزار و ۳۱۶ نفرشان به سپسیس مبتلا بودند نشان می دهد حمله قلبی و سکته مغزی این افراد را پس از ترخیص از بیمارستان تهدید می کند و چهار هفته اول پس از ترخیص دوران بحرانی برای این بیماران است.

 

 

این مطالعه تایوانی نتایج یک مطالعه دانمارکی را تایید می کند و نشان می دهد این بیماران باید پس از ترخیص از بیمارستان نیز تحت نظر باشند.

 

بر اساس مطالعات محققان انجمن پزشکی کانادا، سپسیس عامل مرگ هشت میلیون نفر در سال در سراسر جهان است.

ارسال نظر برای " خطر سکته قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به عفونت خون "

دیدگاه شما

*

code