ads_developerspro
امروز :‌ پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸
خانه اخبار ویژه تازه های پزشکی درمان بیماران فلج مغزی و اوتیسم با سلولهای بنیادی

درمان بیماران فلج مغزی و اوتیسم با سلولهای بنیادی

درمان بیماران فلج مغزی و اوتیسم با سلولهای بنیادی

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد کاربرد سلولهای بنیادی در درمان بیماران فلج مغزی و اوتیسم را با موفقیت بر روی بیماران مختلف انجام دادند.

درمان بیماران فلج مغزی و اوتیسم با سلولهای بنیادی

به گزارش دیبیگرام،این اقدام در راستای طرح مطالعاتی استفاده از سلول های بنیادی با همکاری پژوهشگاه رویان و بیمارستان قائم (عج) مشهد انجام شده است.

 

رئیس بخش پیوند مغز استخوان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره گفت: استفاده از سلولهای بند ناف بر روی سه بیمار فلج مغزی و ۱۸ بیمار مبتلا به اوتیسم انجام شد.

 

دکتر علی قاسمی افزود: در اجرای طرح کشوری استفاده از سلولهای بنیادی نیز یک بیمار مبتلا به اوتیسم و ۲ بیمار مبتلا به فلج مغزی در بیمارستان دکتر شیخ تحت درمان قرار گرفتند.

 

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه نمونه سلول های بند ناف از نظر تعداد بسیار زیاد است این سلول ها باید تغلیظ شده و در میزان های ۵ تا ۱۰ سی.سی در شرایط کاملا استریل به بیماران تزریق شود که این اقدام طی سه مرحله انجام شد.

 

وی گفت: در هر مرحله ۵ تا ۱۰ سی.سی مایع مغز نخاع از بیمار گرفته می شود و به همین میزان سلول بنیادی که بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون سلول است به بیماران تزریق می شود.

 

این پزشک فوق تخصص بیماری های انکولوژی و خون کودکان افزود: بیماران مزبور مدت ۲ روز در بیمارستان بستری هستند و پس از آن مرخص خواهند شد و به فاصله های یک ماه، ۶ ماه، یک سال و ۲ سال مورد ارزیابی قرار می گیرند.

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد که به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور مطرح است، هم اکنون دارای بیش از ۹ هزار دانشجو و بیش از ۲۰ هزار کارمند بهداشتی و درمانی است.

جدیدترین مقاله ها :  نانوذره و تشخیص زودهنگام سلول های سرطانی
ارسال نظر برای " درمان بیماران فلج مغزی و اوتیسم با سلولهای بنیادی "

دیدگاه شما

*

code