کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با مصرف پروتئین های گیاهی

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با مصرف پروتئین های گیاهی

به گزارش دیبی گرام، تحقیقات اولیه بر روی ارتباط خطر مرگ با مصرف پروتئین‌های گیاهی در مقابل پروتئین‌های حیوانی نشان داده است که مصرف پروتئینهای گیاهی با خطر مرگ و میر پایین‌تر به ویژه مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی که یکی از عوارض شایع  دیابت می‌باشد، همراه هستند.

 

در این مطالعه‌ی جدید، نتایج سلامت دراز مدت افرادی که از پروتئین ‌های منابع مختلف از جمله پروتئین‌های گیاهی، گوشت، محصولات لبنی و تخم مرغ استفاده می‌کردند، بر خطر ابتلا به دیابت نوع 2، ارزیابی گردید.

 محققان به مدت تقریباً 20 سال، 2332 مرد فنلاندی میانسال را تحت نظارت قرار دادند.

همه‌ی این افراد در مطالعه‌ی "عامل خطر بیماری قلبی اسکیمیک Kuopio" شرکت داشتند و بخش عمده‌ای از پروتئین‌هایی که مصرف می کردند از غذاهای گیاهی یا حیوانی تأمین می‌شد.

در طول مطالعه، 432 نفر به دیابت نوع 2 مبتلا شدند و ارتباطاتی بین نوع پروتئین مصرف شده و خطر ابتلا به دیابت مشاهده شد.

این ارتباطات از پاسخ شرکت کنندگان به پرسشنامه‌های غذایی اقتباس گردید.

 در شروع تحقیق، مقدار قندخون افرادی که از پروتئین‌های گیاهی استفاده می‌کردند، پایین‌تر بود درحالیکه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در میان افرادی که بیشترین میزان پروتئین‌های گیاهی را مصرف می کردند، 35 درصد پایین‌تر از افرادی بود که کمترین میزان مصرف پروتئین ‌های گیاهی را داشتند.

 

هنگامیکه منشا پروتئین‌های حیوانی مصرف شده توسط تمام این افراد بررسی گردید، مصرف پروتئین‌هایی با منشاء محصولات لبنی و گوشت با افزایش قابل توجه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در ارتباط نبود، اما  مصرف پروتئین هایی با منشاء گیاهی با کمترین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در ارتباط بود در حالیکه بنظر می‌رسد مصرف پروتئین تخم مرغ، دومین گزینه‌ی خوب در میان انواع  پروتئین‌ها است.

 از طریق محاسبات کامیپوتری محققان توانستند مشخص کنند که جایگزینی یک درصد از کالری روزانه‌ی ناشی از مصرف پروتئین‌های جانوری (تقریباً 5 گرم) با پروتئین ‌های گیاهی با  کاهش 18 درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است.

این یافته‌ها بصورت آنلاین در مجله‌ی British Journal of Information منتشر گردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک رژیم غذایی سالم برای پیشگیری یا مدیریت دیابت نوع 2 به برنامه‌ی Low Carb در سایت انجمن  دیابت انگلیس مراجعه کنید.

© 2019 ارسال شده توسط  کلیه حقوق محفوظ است پایگاه سلامتی دیبی گرام